Matematika

14.-18.6.2021

Podívali jsme se na dělení desetinných čísel dvojciferným číslem. To už je opravdu obtížnější a určit zbytek už je náročné. Abychom si vše ulehčili, tak jsme výpočty vyzkoušeli i na kalkulačce.

Ke kalkulačce se vrátíme ještě i v pondělí. Na úterý si doneste učebnice - 2. díl. Zkusíme si několik úloh.

7.-11.6.2021

Pokračujeme s dělením desetinných čísel. Ve středu jste si napsali test na dělení desetinných čísel číslem přirozeným (beze zbytku i se zbytkem). Trénovat můžete:

Dělení desetinných čísel (skolasnadhledem.cz) - pár úloh beze zbytku

V učebnici se tématu věnuje celá podkapitola 5.1 - najdete zde úlohy a vzadu v učebnici si můžete zkontrolovat řešení. Najdete tam vše i vysvětleno, včetně dopisování nul a zbytků (bude na vás, který způsob použijete).

Dál procvičujeme dělení desetinného čísla desetinným číslem. Jeví se to složité, ale určitě to zvládnete. Stačí jen pochopit princip a zapamatovat si správný postup.

31.5.-4.6.2021

Ještě jsme se trochu vrátili k násobení desetinných čísel, podívali jsme se i na práci se závorkami. Hlavně jsme se už ale pustili do dělení desetinných čísel. Zopakovali jste si dělení přirozeným číslem a nově přidáváme dělení desetinným číslem. Procvičovat budeme i příští týden. Nezapomeňte si opět nosit pracovní sešit!

24.-28.5.2021

Procvičovali jsme dál desetinná čísla - jejich násobení, přidali jsme i závorky. Týden jsme zakončili testem, který se některým skvěle podařil, ale někteří si stále nejsou úplně jistí. Nebojte. Budeme procvičovat dál, ale určitě zkuste nahlédnou i do učebnice. Je tam spoustu příkladů k procvičování (2. díl, kapitola 4 - strany 33-39).

17.-21.5.2021

Dokončili jsme PS stranu 99 a úlohy z papírku. Připravte se na další téma - násobení desetinných čísel. Vysvětlili jsme si, jak vše funguje a procvičujeme...

Kdo posílal v hodině na jedničku a úplně se nepovedlo, tak klidně ještě může poslat opravu. Pro všechny je tu dobrovolný úkol - 3. sloupeček. Kdo pošle 2 spodní údaje a budou správně, získá jedničku :)

V pondělí budeme určitě ještě procvičovat násobení desetinných čísel. Podíváme se i na násobení desetinného čísla desetinným číslem a na převody jednotek. Těším se na vás.

10.-14.5.2021

Desetinná čísla

Pokračujeme v opakování a procvičujeme: sčítání, odčítání, zaokrouhlování, porovnávání  a číselnou osu.

Na pondělí si dodělejte, kdo nestihl: stranu 99 z pracovního sešitu + úlohu 1 z papírku (komu chybí, tak je tam ještě droždí za 4,78, mléko za 8,90, mouka za 12,90 a puding za 7,90).

3.-7.5.2021

Desetinná čísla Prezentace - desetinná čísla (457.09 kB)

Zahájili jsme poslední letošní velké téma. Zopakovali jsme si, co to jsou desetinná čísla, k čemu a proč se používají. Zaměřili jsme se také na správný zápis a čtení desetinných čísel a na pozice číslic. Více najdete v přiložené prezentaci.

Zopakovali jsme i sčítání a odčítání desetinných čísel - a protože vám to šlo, tak si ve čtvrtek napíšeme malý testík v Socrative. Kdo by přeci jen chtěl ještě trénovat, tak si můžete projít prezentaci a případně i odkazy v ní: Sčítání a odčítání desetinných čísel (86.66 kB)

Budeme také opakovat další početní operace - násobení a dělení, porovnávání, číselnou osu.