Vánoční čtenářská dílnička

před 1 měsícem, 19.12.2018 Druháčci se vydali po stopách Vánočního stromu republiky

Víte, že první vánoční strom se u nás rozsvítil před 94 lety? Co tomu předcházelo, bylo náplní prosincové čtenářské dílničky v naší městské knihovně. Srdceryvný příběh s dobrým koncem si vyslechly děti obou druhých tříd. Když se Rudolf Těsnohlídek procházel dva dny před Štědrým dnem roku 1919 se svými dvěma kamarády zasněženým bílovickým lesem (u Svitav), našli pod vysokým smrkem ležet plačící batole v tenounké košilce. Byla to Liduška, kterou tam odložila vlastní matka v dobré víře, že ji někdo najde a postará se o ni. Liduška měla štěstí, adoptovali ji manželé z Brna a měla se u nich moc dobře. Těsnohlídek chtěl udělat něco pro všechny opuštěné děti a tak po vzoru Dánska postavili a rozsvítili 13. 12. 1924 v Brně na nám. Svobody se slávou velikánský strom, pod nímž byla kasička a začala sbírka na dětský domov, který byl dokončen za pět let a dostal jméno po dceři Přemysla Otakara I. - Dagmar (původně Markéta). A tak se začaly rozsvěcovat vánoční stromy i v dalších městech.