SVES 2 - Kunovice

Týden jsme hostili sedm zahraničních expertů z pěti zemí. Jsou experty na výuku tělesné výchovy. A celý týden od 18. do 22. 10. 2010 byli hosty naší školy, kde pobývali na studijní návštěvě. Jak se to přihodilo?

Před devíti měsíci jsme ve škole vypracovali projekt a požádali českou Národní agenturu pro evropské vzdělávací programy o grant na organizaci studijní návštěvy, jejíž téma znělo Netradiční způsoby výuky tělesné výchovy.
Nejenže jsme s projektem uspěli u své národní agentury, ale zároveň jsme zaujali odborníky z různých koutů Evropy, kteří projevili o takovou studijní návštěvu zájem. V jedenáctileté historii tohoto programu jsme se tak stali teprve čtvrtou základní školou z České republiky, která si troufla studijní návštěvu zorganizovat.

Do Kunovic proto přijeli Betty Gaydu (ředitelka školy ve Francii, konkrétně v Guadeloupu), Lieve van Lancker (dáma, která se zásadním způsobem podílí na tvorbě metodiky výuky tělesné výchovy v Belgii), Nuria Ruiz (učitelka tělocviku ze Španělska), Antonio Torró (metodik tělesné výchovy ze Španělska), Ramiz Arabici (zodpovědný za sportovní profilaci univerzity v tureckém městě Bursa), Roger Finney (zodpovědný za metodické vedení trenérů v anglickém Stoke City) a Victor Alvarez (ředitel a tělocvikář ze základní školy ve Španělsku).

Chtěli jsme, aby naši hosté podrobně poznali systém výuky tělesné výchovy v českých školách. Proto jsme je seznámili s možnostmi naší základní školy, která je v kontextu českého školství běžnou školou bez sportovní specializace. Má ale schopné pedagogy, a proto dosahuje se svými žáky výrazné úspěchy ve sportovních soutěžích. Pro srovnání jsme návštěvu zavedli také na dvě speciální sportovní základní školy v Uherském Hradišti a v Uherském Brodě a také na uherskohradišťské gymnázium. Všude zahraniční pedagogové viděli desítky ukázek z hodin tělesné výchovy, všude byl také prostor na vzájemnou diskusi a porovnávání rozdílů výuky v jednotlivých zemích. A propos - věděli byste, že součástí výuky tělesné výchovy ve Španělsku je i žonglování a balancování?

Zajímavé bylo setkání s pedagogickým sborem naší školy, hosté si často povídali i s našimi žáky. Kunovická místostarostka Ivana Majíčková přijala návštěvu na radnici, uherskohradišťský místostarosta Květoslav Tichavský zase na tamním sportovním stadionu. Pro zajímavost: zatímco jméno Komenský našim hostům příliš neříkalo, Emila Zátopka znali úplně všichni. Méně času už zbylo na důkladné poznání regionu, alespoň o prohlídku Buchlova a návštěvu vinného sklepa jsme ale nikoho neochudili.

„Musím moc poděkovat celému týmu, který studijní návštěvu připravoval. Program byl úžasný a dlouho na něj nezapomenu,"napsala po návratu do své vlasti v e-mailové zprávě Francouzka Betty Gaydu. Odbornou stránku studijní návštěvy zajišťovali tělocvikáři Jiřina Gogolová a Michal Tanner, komunikaci mezi všemi účastníky usnadňovala svými překlady angličtinářka Marcela Pálková.

Realizace studijní návštěvy je potvrzením faktu, že škola má ve svém pedagogickém týmu osobnosti, které mají co nabídnout. Přibližně čtvrtina všech vyučujících totiž aktivně předává své zkušenosti a lektoruje kurzy určené široké pedagogické veřejnosti. Na základní školu v menším městě je to počet nebývalý a pro školu je nepochybně dobrou vizitkou.