Study visit in London

před 2 roky, 9.11.2015 V úterý 3. listopadu jsme se sešli na ostravském letišti Mošnov a odletěli směr Londýn.

Z naší školy vycestovalo deset deváťáků a dva vyučující. Let proběhl bez problémů a s malým zpožděním jsme ve večerních hodinách přistáli na letišti Stansted. Odtud jsme se taxíky rozjeli do svých hostitelských rodin v londýnské čtvrti Wimbledon. Ve středu ráno jsme měli sraz v jazykové škole Centre of English Studies (CES), kde jsme absolvovali rozřazovací test. Ten nám určil naši jazykovou úroveň. Výsledek nás velmi potěšil, protože všichni naši žáci byli zařazeni do úrovně UPPER-INTERMEDIATE – VELMI POKROČILÍ. Všichni tamní učitelé byli příjemní, usměvaví a my jsme si mohli užívat konverzaci s rodilými mluvčími. Odpoledne jsme se vydali vlakem do centra města na Waterloo Station. Prošli jsme po nábřeží Temže a obdivovali památky – nejvyšší budovu Londýna Shard, divadlo W. Shakespeara Globe, Tate Gallery, Tower Bridge a nakonec jsme vstoupili do Tower of London. Tato bývalá pevnost, vězení a mučírna dnes slouží jako muzeum, kde je možné obdivovat královské korunovační klenoty. Navečer jsme se přesunuli metrem do vyhlášené nákupní zóny na Oxford street. Po nákupu suvenýrů a dárků se nám podařilo procpat do přeplněné zelené linky metra, která nás odvezla zpět do Wimbledonu. Ve čtvrtek dopoledne jsme pokračovali ve zdokonalování naší angličtiny ve středisku CES, kterou si všichni žáci velmi pochvalovali. Odpoledne nás čekalo London Eye, ze kterého jsme si mohli prohlédnout Londýn z ptačí perspektivy. V místním informačním centru jsme obdivovali krátký 4D film o Londýně, který se nám tak líbil, že někteří jsme na něj šli i dvakrát. Na cestě zpět jsme na vlastní kůži zažili cestování metrem v dopravní špičce. Na stanici metra jsme zůstali stát na schodech, protože nástupiště bylo přeplněné a pro nás už nezbylo místo. Chvilku jsme si počkali a pak se nám podařilo nastoupit do druhé soupravy, která nás dovezla na výchozí stanici. Poslední páteční dopoledne se pokračovalo opět ve výuce. Po závěrečném výukovém bloku obdrželi naši žáci certifikáty a individuální hodnocení od vyučujících. Při poslední návštěvě metropole jsme odcestovali do centra Londýna s naším anglickým průvodcem. Mohli jsme obdivovat nejvýznamnější památky - Buckinghamský Palác, třídu The Mall, po které jsme se dostali na Trafalgarské náměstí. Na náměstí jsme nastoupili do červeného dvoupatrového autobusu doubledecker, minuli Downing Street 10 a přijeli k Westminsterskému Paláci.  Zde na nábřeží jsme nasedli na vyhlídkovou loď, která nás dovezla k Toweru, cíli naší plavby i konečné stanici našeho pobytu.

A nakonec postřehy našich žáků:

Pavla: V Londýně se mi líbilo úplně všechno. Program byl zábavný.

Martin: Nejvíc se mi líbila škola a hodiny angličtiny.

Petr Š.: Líbilo se mi všechno, nejvíc Big Ben a výhled z Londýnského oka.

Petr P.: Líbilo se mi všechno, včetně angličtiny a památek.

Petr F.: Líbilo se mi celé město, zejména Londýnské oko.

Dominik: Vyučování, London Eye, Oxford Street

Michal:  Líbila se mi hostitelka.

Kateřina: Když jsme vyšli z letištní haly, překvapilo mě, že počasí v Londýně bylo lepší než u nás. Všeobecně za celou dobu mi počasí vyhovovalo. Architektura tohoto města je podle mě úchvatná. Miluju ty jejich cihlové domy. Celkově na mě ale Londýn působí jako smutné město. Na ulicích lidé jen spěchají, neviděla jsem, že by se někdo jen tak procházel. Hodiny, které jsme absolvovali v jazykové škole, byly zajímavé, učitelé velmi hodní. Mám neskutečnou radost z toho, že jsem mohla vidět všechny ty úchvatné stavby.

Romana: V Londýně se mi líbily památky a škola, kterou jsme navštěvovali. Jsem ráda, že jsem se svými spolužáky a dobrými učiteli dostala do svého oblíbeného města . Věřím, že se sem vrátím.

Kristýna: Nejúžasnější na našem „tripu“ byly památky. I ve škole se mi líbilo, hlavně jejich pozitivní nálada. Londýn je na první pohled velmi smutný. Poznali jsme ho za tmy i přes den. Je to krásné město plné pozitivních lidí s krásnými památkami. Třeba Big Ben – nemohla jsem uvěřit, že ho vidím naživo. Ta architektura je neskutečná. Určitě se chci vrátit.