Slavnosti vinné révy

před 7 dny, 12.9.2018 Malé slavnosti vinné révy zažily děti tento týden ve třídě 4. A. A to díky paní inženýrce Pavle Zajícové, mamince naší Rosalie, která pracuje v zemědělství a přišla s nevšední nabídkou.

Přinesla k nám do třídy kbelíky z letošní velmi kvalitní sklizně vinné révy a nabídla dětem ochutnávku 6 stolních odrůd. Samotné degustaci však předcházela prezentace na interaktivní tabuli. Děti si nejprve zopakovaly znalosti o této rostlině, kde se pěstuje a její využití. Potom musely zapojit všechny smysly při hodnocení. Postupně jim byly nabídnuty odrůdy Vlasta, Rosana, Talisman, Aron, Viola a Alden. Jako správní degustátoři museli odpovídat na otázky:“ Líbí se ti barva bobule? Vadí ti pecičky? Hodnotíš chuť jako příjemnou, harmonickou? Která chuť ti převažuje v ústech, sladká nebo kyselá? Koupil by sis takové hrozny?“ Hodnotili známkou 1 – 5 jako ve škole. Následovalo sčítání bodů,  vyhodnocení nejlepší odrůdy, ochutnávka a dotazy dětí.

Dnes učil rodič, pomáhala Rosálka a my všichni moc děkujeme.

Co napsaly děti o hodině:

• Byla to zajímavá hodina.
  • V téhle hodině jsem se něco nového dozvěděla a hodně jsem se pobavila.
  • Vůbec jsem nevěděla, že se z hroznů dělá olej a ocet.
  • Nejvíce mně chutnal Alden, Talisman mi moc nechutnal, moc se mi to líbilo.
  • Zajímalo mě být degustátorem.
  • Jsou ještě nějaké jiné odrůdy hroznů?
  • Dozvěděli jsme se, že vinaři si hlídají svoje vinohrady.
  • Zajímalo by mě, jaké stroje se k té práci používají.
  • Už vím, co je to třapina.
  • Moc se mi to líbilo, teďka mě z toho bolí břicho.