SENZAČNÍ DRUHÉ MÍSTO V KRAJI

před 8 měsíci, 23.3.2017 Štěpán Omelka ze 7. A opět zazářil. Po vítězství v okresním kole zeměpisné olympiády nyní přidal další velký úspěch.

Ve středu 22. března se v uherskohradišťském gymnáziu konalo krajské kolo zeměpisné olympiády. S napětím jsme očekávali, zda se Štěpánovi podaří navázat na krásné páté místo z loňského ročníku. A světe, div se! Náš sedmák přivezl radostnou zprávu: „Mám druhé místo,“ znělo školou krátce po poledni. Nedosažitelné se stalo skutečností, Štěpa si sáhl v této náročné soutěži téměř na vrchol, protože krajským kolem jeho kategorie končí, celostátní kolo se vypisuje jen pro starší žáky a studenty.

Dnes jsme našeho úspěšného zeměpisného reprezentanta vyzpovídali:

Štěpo, uspět v tak náročné soutěži, to se nestává každý den. Jsi spokojený se svým výsledkem? Udělal ti radost?

Radost mám velkou. Nejen z úspěchu, ale i z mého pokroku. Vloni jsem byl v kraji pátý a letos jsem druhý. Mám opravdu výborný pocit.

V čem byla soutěž zajímavá?

Zajímavá byla praktická část. Jako hlavní téma zvolili autoři produkci palmového oleje. Hodně o tom vím a problematice rozumím. Takže to pro mě nebyla žádná „španělská vesnice“.

Jak moc byly úkoly těžké?

Otázky nebyly tak složité jako minulý rok. Našlo se pár, u kterých jsem měl pocit, že zadání neobsahuje dostatečné množství údajů. Snad šlo o výrobu elektřiny v Brazílii. Kdoví?

Co ti soutěž dala? Kam tě posunula?

Soutěž mi dala další vědomosti a zkušenosti, které se mi postupně skládají. A proto budu mít příště pravděpodobně vyšší šanci na úspěch. Ale pak už budu muset doufat, ať mi z těch vědomostí nepukne hlava (cha cha).

Chtěl by ses soutěže zúčastnit i v příštích letech?

Ano, mám v plánu pokračovat. Byla by škoda to jen tak zahodit a vykašlat se na to.

Čím bys jednou chtěl být?

Začal jsem se zajímat o jadernou fyziku a přeměny atomového jádra.  Taky se zajímám o chemii          a přírodopis. Pokud tedy spojím své oblíbené předměty dohromady, vychází mi z toho nadějný obor geologie nebo geochemie. Asi budu mít jednou dilema.

Co tě na zeměpise nejvíc baví? Kdy ses o něj začal zajímat?

Už když jsem byl malý, bavilo mě čtení v mapě. Postupně jsem se začal zajímat o přírodní jevy, stavbu naší Země a počasí. Rodiče domů pořídili meteostanici, tak k tomu mám ještě blíž. A víte, že dnes je světový den meteorologie?

Už máš vybrané knihy, které si koupíš za poukázky získané v soutěži?

Zatím ještě moc nevím, uvidíme…

Prozraď, jak to bylo s nákupem zeměpisného časopisu?

Na internetu jsem se dozvěděl, že pro přípravu na zeměpisnou olympiádu doporučují jeden odborný geografický časopis. Tak máma zavolala do e-shopu, jestli nemají číslo, které jsem potřeboval. Když prodávající uslyšela, že jsem vyhrál okresní kolo zeměpisné olympiády, tak časopis zaslala zdarma se slovy: „Talenti se mají podporovat.“ K tomu přidala další vydání jako bonus. Moc jim za to děkuji.

Štěpáne, gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalších soutěžích!