Sbírali jsme zkušenosti ve Slovinsku

před 1 rokem, 1.10.2016 Máme za sebou předposlední stáž v našem mezinárodním projektu

Sledovat práci zahraničních kolegů anebo místo nich několik hodin učit přímo v jejich třídách, tuto možnost aktuálně dostali čtyři členové našeho pedagogického týmu. Stalo se tak ve škole ve slovinské Ponikvě, a to díky grantu, který naše škola získala v evropském programu Erasmus plus. Po Velké Británii, Finsku, Maďarsku, Maltě a Španělsku se Slovinsko stalo dalším místem, ve kterém naši učitelé získávali neocenitelné zkušenosti.

Stáž absolvovali vyučující Hana Drštičková, Vlasta Frýzová, Zdenka Peterková, školní poradenský konzultant Karel Opravil a ředitel školy Marek Tvrdoň. „Kromě přímé výuky jsme se věnovali mnoha dalším oblastem. Zajímal nás způsob řízení školy, práce s nejmodernější technikou přímo ve vyučovacích hodinách, konzultovali jsme podporu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Bavili jsme se také o zapojení rodičů do dění ve škole a někteří z nás měli šanci sledovat mítink ředitelky se zástupci rodičů,“ konstatoval ředitel školy Marek Tvrdoň. „Zaujalo nás, že v některých hodinách na prvním stupni jsou přímo ve třídě dvě vyučující. A překvapilo to, že poměrně hodně učitelů pracuje současně pro více škol, že nemají plný úvazek pouze v jedné škole,“ vypozorovaly Hana Drštičková a Zdenka Peterková. Slovinské učitele zase hodně zaskočilo naše tvrzení, že jejich žáci jsou neuvěřitelně klidní, tiší a ukáznění.

Ačkoliv je Ponikva vesničkou s pouhými dvěma tisíci obyvatel, je tamní škola moderní, prostorná a s veškerou potřebnou technikou. Pro představu, třeba tamní tělocvična by v mnoha našich městech sloužila jako špičková hala. Ale hlavně – škola v Ponikvě patří mezi absolutní špičku slovinských škol. Potvrzuje to mimo jiné řada certifikátů. A ačkoliv nemáme možnost porovnávat s jinými slovinskými školami, opakovaně jsme se přesvědčili, že učitelé v Ponikvě dělají svoji práci srdcem. Se slovinskou školou totiž spolupracujeme i v jiných projektech a tamní výuku díky tomu už na vlastní oči vidělo devět našich vyučujících.

A protože ani v zahraničí netrvá vyučování až do večera, měli jsme čas poznat také krásy Slovinska. Nadchl nás rychlý výlet na jezero Bled a tamní hrad, prošli jsme se po Celje, třetím největším městě Slovinska. A půl dne jsme strávili i v Ljublani, hlavním městě země. Obě města měla svůj půvab, přestože jsou ve srovnání s našimi městy malá, Celje má 40 000 obyvatel a hlavní město Lublaň sotva tři sta tisíc. V celé zemi žijí pouhé dva miliony obyvatel, o to více jsou Slovinci hrdí na vše, co se jim daří.

A my jsme zase hrdí na to, že se nám na rozdíl od většiny českých škol daří opakovaně získávat peníze na podobné projekty a získávat tak nové zkušenosti, které postupně uvádíme do praxe přímo v naší škole.