Přivítali jsme kolegyně z Finska

před 1 rokem, 10.6.2016 Finské vyučující u nás pobývaly na týdenní stáži

K hranici padesáti se přiblížil počet zahraničních pedagogů, které jsme během posledních tří let přivítali na stáži v naší škole. Skupinu „stážistů“ aktuálně rozšířily dvě kolegyně z Finska, Satu a Mirja. Satu se specializuje na výuku historie a Mirja učí převážně na prvním stupni. Ve škole prožily týden od 6. do 10. června a ani pro finské učitelky, ani pro nás to nebylo první vzájemné setkání.

Se školou ve finském městě Sonkajärvi udržujeme kontakt už dva roky díky společnému projektu. Přesně před rokem tak v naší škole pobývali první finští učitelé, na podzim roku 2015 naopak tři naši vyučující prožili týden ve Finsku, a teď jsme rádi přivítali další finské kolegyně. Nabídli jsme jim ukázky výuky na prvním i druhém stupni, projektovou výuku i hodiny, ve kterých se malí učí společně s velkými.

A poznatky finských kolegyň? „Líbil se nám způsob, jakým s žáky pracujete, jak vás jako učitele vnímají a respektují. Vaši žáci jsou nepatrně hlučnější než ti naši, ale zároveň výrazně srdečnější. Máte s nimi skvělý vztah,“ vypozorovaly Satu i Mirja. Dospěly tak k podobným poznatkům jako před rokem jejich finští kolegově, Aleksi a Tuulikki. „Je vidět, že máte rádi svoji práci, dáváte jí opravdu hodně. Líbilo se nám, jak komunikujete s žáky. Viděli jsme, že vaše žáky výuka baví,“ všimli si přesně před rokem první finští učitelé, kteří v naší škole pobývali.

My jsme zase naši návštěvu potěšili konstatováním, že už ve škole využíváme prvky, které jsme viděli právě při stáži ve Finsku. Malé rozdíly jsou nejen ve výuce, ale také ve školském systému obou zemí. Nás nejvíc překvapilo, že finští rodiče si nemohou vybrat školu pro své dítě. Zkrátka chodí do školy, která je takzvaně jejich spádovou. „Nikomu to ale nevadí, rodiče považují všechny školy za dobré a učitel patří mezi nejváženější profese ve Finsku,“ konstatovali finští učitelé.