Přivezli jsme Zlatý list! Šesťáci zvítězili v celostátním kole

před 5 roky, 20.6.2016 Přírodovědnou soutěž ovládli žáci naší školy


Po vítězství v krajském kole ovládli naši žáci i kolo celostátní. Přečtěte si jejich reportáž z přírodovědné soutěže.

V pondělí se skupina našich nejnadanějších školních přírodovědců z 6.A (Kamča, Ondra, Lucka, Eliška, Tadeáš, Andrej) vydala na celostátní soutěž mladých přírodovědců „Zlatý list“ ve Vanově u Telče.

Po zdlouhavé cestě vlakem z Kunovic jsme dorazili do Jihlavy, kde si nás vyzvedli pořadatelé soutěže a autobusy dopravili do asi 30 km vzdálené táborové osady Vanov – Haul.

Hned na počátku jsme viděli, že nespornou výhodou tohoto tábora bude posílení lýtkového svalstva. Několikrát za den jsme museli vyběhnout dosti prudký kopec lesem k našim chatkám. Osvěžení po perném dnu, když zrovna nepršelo, nám poskytoval rybník v těsné blízkosti tábora. Ani velké pijavice či jiná havěť, kterou děti přes den při exkurzích v rybníce sledovaly,  koupání nezabránily.

Účastníků soutěže přijelo do osady zhruba 180. Po cestě ze všech koutů naší republiky byli všichni řádně vyhladovělí, a tak první společnou částí programu byla večeře. Poté jsme se shromáždili na velké louce mezi chatkami a následovalo oficiální zahájení 44. ročníku Zlatého listu. Všechny kolektivy se navzájem veřejně představily v podobě 40sekundové scénky. Posledním bodem programu bylo zapisování se na exkurze s odborníky. Ty probíhaly po celý týden a mladí přírodovědci se zde dozvěděli spoustu zajímavostí o vodě, trávě, lese, rybách, ptácích, hmyzu, nerostech. Odborníci, většinou z řad vědeckých akademických pracovníků a vysokoškolských studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, neváhali brát děti jak na denní, tak i na noční exkurze. K nejoblíbenějším patřily také noční výlety zaměřené na sledování netopýrů a ranní na poznávání ptáků. Dětem z našeho týmu, vyjma Kamči, se nepodařilo bohužel žádné ranní exkurze v 6.00 zúčastnit.

V úterý dopoledne mladší žáci obhajovali svou „Práci pro přírodu“ (prezentace, kterou si skupina předpřipravila již doma). Náš LYNX TEAM pobavil přísnou porotu asi nejvíce, když tvrdil, že zbavil ještěrku od klíšťat, protože nepodporuje parazitismus, a tudíž tímto činem velmi pomohl přírodě. Při této obhajobě získalo družstvo čtvrté místo. Po třech dnech plných exkurzí nastal slavný den a účastníci národního kola Zlatého listu vyrazili na vědomostní stezku, která byla 5 km dlouhá a zabrala jednotlivých kolektivům asi 3 hodiny. Slavnostní vyhlášení výsledků se odehrálo v pátek večer.  A jak myslíte, že to dopadlo? Za bouřlivého potlesku si LYNX TEAM odnesl krabici s dortem v podobě listu a samozřejmě, jak jinak, 1. místo.

Soutěž z pohledu účastníků

Co se nám nejvíce líbilo či nelíbilo na Zlatém listu:

Moc se mi  líbily exkurze se zaměřením na hydro- entomo a řasy a sinice. Lucie Herbánská