Přírodopis

19. 10. - 23. 10. 2020

Milí osmáci,

děkuji všem za přípravu na online hodinu. Probrali jsme současné problémy lesů v ČR, společně jsme si vyzkoušeli poznávačku podle videa. Vedli jste si většinou moc dobře, komu se nedařilo, může vyzkoušet znovu:

Jehličnaté stromy známe, teď se zaměříme na ty listnaté. Připravila jsem pro vás prezentaci, která vám představí naše běžné zástupce listnatých stromů. Prostudujte a pokuste se určit i obrázky v části herbář.

Př_8_listnaté stromy a keře s herbářem.pptx (6.63 MB)

Poznávání stromů si vyzkoušejte i prakticky na procházce v přírodě. Hezké prázdniny.

12. 10. - 16. 10. 2020

Milí osmáci,

zdravím vás do vašich domovů. Děkuji všem za připojení do MS Teams, zvládáte dálkovou výuku skvěle! Materiály, které máte v MS Teams - přírodopis, naleznete i zde. Vyzkoušejte si poznávačku našich nejznámějších jehličnanů. Prostudujte si zápis a pokuste se zodpovědět otázky k zamyšlení.

Dobrovolný úkol: Vyzkoušejte si pokus se šiškou, vyfoťte a pošlete na můj email. (zápis - úkol)

Na další online hodině si budeme o nových poznatcích povídat. Budu se na vás těšit, držte se.

8_nahosemenné rostliny_poznávačka.ppt (6.12 MB)

8_zápis_nahosemenné rostliny.doc (33 kB)

5. 10. - 9. 10. 2020

Dokončili jsme stavbu rostlinného těla. Umíme vysvětlit, jak se květ mění v plod se semeny. Společně se uvidíme online ve středu 14.10. v 10 hodin. Připravte si, prosím, nějakou živou rostlinu (bylinu, větvičku stromu nebo keře). Pokud se vám povede utrhnout rostlina i s kořenem, bude to lepší. Sbírejte pouze rostliny, které dokážete určit, ve středu si společně úlovky popíšeme a určíme.

29. 9. - 2. 10. 2020

Materiály, které V PŘÍRODOPISU dostáváte ve škole, najdete i na této stránce.

Jestliže nemáte možnost tisku, napište na můj email: jurikova@zskunup.cz a domluvíme si způsob předání vytištěných podkladů.

Tento týden si zopakujeme stavbu rostlinného těla:

Pracovní list: PL kořen, stonek, list.docx (138.45 kB) Na tento pracovní list se podívejte a pokuste se vyplnit. Společně zkontrolujeme příští týden.

Další částí rostlinného těla, kterou si projděte v prezentaci, je květ. Zamyslete se nad významem včel v životě člověka.

Prezentace: květ.ppt (2.83 MB)

21. 9. – 25. 9. 2020

Tento týden pokračujeme ve zkoumání rostlinného těla. Na listech stromu jsme si ukázali stavbu listu, prohlédli si žilnatinu a umíme určit základní tvary listů. Zopakovali jsme si fotosyntézu, vzniká při ní kyslík, který potřebujeme k životu.

14. 9. – 18. 9. 2020

Začali jsme zkoumat rostlinné tělo. Stavba rostlinného těla je jednoduchá - kořen, stonek, list a květ, to už všichni víme. Nejprve jsme se podrobněji podívali na kořen - známe jeho funkci, stavbu a umíme určit různé druhy kořenů. Na kořen navazuje stonek. Prohlédli jsme si nejrůznější byliny a jejich stonky.

9. - 11. 9. 2020

Nový školní rok jsme začali učivem o kapraďorostech. Patří mezi ně kapradiny, přesličky a plavuně. Rozvoj kapraďorostů probíhal již v prvohorách, díky tomu máme dnes fosilní paliva. V další hodině jsme se podívali na rostlinnou buňku a přes pletiva a rostlinné orgány jsme se dostali ke stavbě rostlinného těla.