Poznej a chraň!

před 3 měsíci, 29.4.2019 Krajské kolo ekologické soutěže

Ve čtvrtek 25. dubna proběhlo na ZŠ Mostní ve Zlíně krajské kolo ekologické soutěže Poznej a chraň! Do náročného boje postoupilo 14 nejlepších týmů. Své znalosti a vědomosti mladí přírodovědci změřili ve vědomostním testu a v poznávání kvetoucích bylin. Body přidělovala porota také za herbář, který si soutěžící vyrobili. Naši školu v krajském kole reprezentovala Alexandra Hendrychová, Linda Drštičková a Michaela Kozáková z 5. A. Co všechno musely holky zvládnout? Poznat podle chuti mátový čaj, lékořicový pendrek a odpovědět na záludné otázky, například jedna pohádková:

Křemílek s Vochomůrkou zpívali v jednom příběhu: „Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala.“ Vyrostla jim ale kytka úplně jiná. Latinsky se jmenuje Verbascum densiflorum. Znáte český název této léčivé bylinky? A víte, k čemu se používá? Je to Divizna velkokvětá, která se používá například na léčbu kašle.

 Na medailové příčky sice naše děvčata nedosáhla, ale skvělým výkonem se zařadila mezi nejlepší bylinkáře a bylinkářky základních škol Zlínského kraje. Holky, smekáme před vašimi znalostmi, moc blahopřejeme a věříme, že znalosti a zkušenosti využijete v praxi. Na krajském kole byly k vidění také nejlepší výtvarné práce – nepovinné vstupní  úkoly z oblastních kol, které budou vystaveny v průběhu měsíce června na Magistrátu města Zlína. Z naší školy byla vybrána a bude vystavena práce, pod kterou jsou podepsaní: Karolína Ema Hlaváčková, Ela Vitásková a Jonáš Vaverka z 5. B.