Poznávací zájezd do Londýna

před 24 dny, 23.10.2018 Tři a půl dne v jednom z největších evropských měst

V neděli 14. října 2018 bylo v okolí naší školy nebývale rušno. Příjezdovou cestu ke škole obsadily hloučky postávajících rodičů vyprovázejících své děti na dalekou cestu na Britské ostrovy. V devět hodin se náš autobus s 50 lidmi na palubě pomalu rozhoupal ke svému cíli. Byla to daleká cesta. Náš autobus si razil cestu postupně Německem, Belgií a Francií, aby nás rozespalé dovezl nad ránem až do francouzského přístavu Callais. Naše cesta trajektem trvala přes Lamanšský průliv asi 1,5 hodiny. S ranním rozbřeskem jsme spatřili Bílé útesy doverské, což byla neklamná známka toho, že jsme dorazili do hrabství Kent. Odtud nás autobus po ucpaných cestách dovezl se značným zpožděním do centra Londýna. Je to skutečně překrásná metropole s více jak 7 mil. obyvateli, která neustále roste. Strávili jsme v Londýně asi tři a půl dne. Je to velmi málu času na prohlídku tak krásného a velkého města. Přesto jsme stihli poznat mnoho z jeho pozoruhodností. Na pěší procházce jsme míjeli Parlament, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street No 10 – sídlo britského premiéra, prohlédli si Královskou jízdní gardu a dorazili na Trafalgar Square a Leicester Square. V čínské čtvrti Soho jsme se po dlouhé cestě konečně nasytili. Plní prvních zážitků a nevyspalí po první noci strávené v autobusu jsme se ubytovali v hotelu v Barkingu. V dalších dnech jsme si prohlédli ještě exponáty nabitá londýnská muzea, National Gallery, Buckinghamský palác s přilehlými parky, míjeli jsme Hyde Park se známým Speaker´s Corner, vyšlapali přes 300 schodů na Monument – památník Velkého požáru Londýna v roce 1666, prošli Baker Street, Doky sv. Kateřiny, Tower Bridge a pevnost Tower. V obchodech v Covent Garden, na Piccadilly Circus a na Oxford Street jsme nakoupili dárky svým blízkým. Projeli jsme se veškerou londýnskou dopravou – nadzemní i podzemní dráhou, z druhého patra klasického doubledeckeru jsme si ještě prohlédli Justiční palác a dominantu St. Paul´s Cathedral proslulého architekta Ch. Wrena. Před odjezdem jsme zavítali do Greenwiche s Královskou observatoří a překročili Nultý poledník. V noci jsme pak ve Folkestone dali Britským ostrovům sbohem a podmořským Eurotunelem jsme se vrátili na evropský kontinent. Po šesti dnech a plni zážitků z daleké cesty jsme spočinuli v náručí svých blízkých.

Co říci závěrem? Projeli jsme kus Evropy a poznali Londýn. Jsme bohatší o spoustu nových informací a zážitků. Zkrátka užili jsme si to.