Postoupit dva roky po sobě do národního kola, nemožné…

před 2 roky, 26.5.2016 To ale neznáte naše šesťáky. Znovu všem ukázali, že mají skvělé znalosti o přírodě.

Je středa 25. května brzy ráno a skupinka šesti mladých, nadějných biologů nasedá do autobusu směr Uherské Hradiště. Čeká je téměř tříhodinová cesta do Valašského Meziříčí, kde se letos koná krajské kolo přírodovědné soutěže Zlatý list. Jde o hodně. Vítěz si zajistí postup do národního kola soutěže, kam postupují pouze nejlepší týmy z jednotlivých krajů.

Soutěž začíná. Na Lynx team, tedy Lucii Herbánskou, Andreje Ilenčíka, Ondřeje Kavku, Elišku Kostrhunovou, Tadeáše Skálu a Kamilu Sochorcovou, už čeká deset stanovišť, která jsou rozmístěna na naučné stezce kolem rybníka poblíž Ekocentra Valašské Meziříčí. Otázky se jen hrnou. Naše družstva musí prokázat opravdu perfektní znalosti o rostlinách i živočiších žijících v různých biotopech, poznat druhy dřeva, popsat životní cykly různých organismů, meteorologické jevy, nerosty, horniny a k tomu ještě poznávat označené přírodniny podél trati. Na stanovišti se přitom mohou zdržet maximálně deset minut. Ve vzduchu stále visí také otazník, zda se nestrhne velká bouřka a soutěž nebude přerušena.

Po necelé hodině a půl mají týmy soutěž za sebou. Čeká se na vyhlášení výsledků. A vítězí …..Kunovice,  Lynx team. Hurá!!! Postup do národního kola je doma. Na týdenní soustředění, které k národnímu kolu patří, odjedou naši borci 13. června.

O den dříve, v úterý 24. května, se o podobný zázrak pokusilo naše družstvo starších žáků. Kunovští tetřevi bojovali nejen se záludnými přírodovědnými otázkami, ale také s velkou nepřízní počasí. Tým ve složení Jakub Černuška, Jan Hartman, Jakub Macků, Kristýna Minaříková, Ondřej Staník a Tereza Zelinková na stupně vítězů sice nedosáhl, ale zanechal velmi dobrý dojem. V celkovém součtu obsadil krásné šesté místo, a to v kraji už něco znamená. Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy a přeji mnoho štěstí při dalších přírodovědných soutěžích. Růžena Hlůšková