NÁVŠTĚVA Z JIŽNÍ POLOKOULE

před 3 roky, 20.6.2017 „Novozélanďan“ u nás ve škole.

„Nový Zéland je zemí, která bývá pravidelně řazena k nejkrásnějším na světě,“ znělo z úst Ondřeje Habarty. O této půvabné zemi a svém životním putováním se přišel podělit s žáky 6. tříd.

Maoři a jejich kultura, haka, didgeridoo, bungee jumping, kiwi, kivi, krajina Pána prstenů, ohromující kulisy hor, zálivů, geotermální oblasti se sopkami, nedotčené pralesy, křišťálově průzračná jezera a mnoho dalšího. To všechno zaznělo na dnešní besedě. Žáci si také zahráli na domorodém hudebním nástroji didgeridoo.

Několik zajímavosti o Novém Zélandu, které jsme vyslechli:

Na Novém Zélandu žije desetkrát více ovcí než lidí.

Wellington je nejjižnější položeným hlavním městem na světě.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu je nejdelším názvem místa na světě a je to jeden kopec v Hawkes Bay.

Vysokohorský papoušek Kea rád ožírá gumu z okýnek u aut. Když se ráno probudíte, vypadne na Vás sklo :-D.

Ovčí vlna merino z jižního ostrova slouží k výrobě luxusního pleteného zboží a outdoorového funkčního prádla známého po celém světě.

Nový Zéland je zemí, kde svítá slunce a začíná den jako první na světě.

Maorský název pro Nový Zéland je „Aotearoa“, což znamená „země dlouhého bílého oblaku.“

Národní sport Nového Zélandu je rugby, nejpopulárnější tým se jmenuje All Black.

Ovoce kiwi se původně jmenovalo čínský angrešt.

Svoji cestovatelskou pouť zakončil v Austrálii, o které zaznělo také spoustu zajímavých informací.

Ondrovi děkujeme a těšíme se na jeho další cestovatelské zážitky.