Městečko Palermo usíná

před 8 měsíci, 15.4.2018 Náš mezinárodní projekt ale pokračuje

Městečko Palermo usíná. Na známou dětskou hru jsme si mnohokrát vzpomněli při týdenním pobytu v italském městě Bagheria. Od Palerma nás totiž dělilo pouhých deset kilometrů a na závěr našeho pobytu jsme navštívili i toto město. A co jsme (Veronika Procházková, Martina Viceníková a Marek Tvrdoň) v Itálii dělali? Bagheria byla další zastávkou v našem mezinárodním projektu What´s APPening around our Europe. Setkáváme se v něm se školami z Finska, z Chorvatska, z Itálie, ze Severního Irska a ze Slovinska.
Podstata projektu spočívá v tom, že se učitelé každé školy v předstihu naučí jednu z dlouhodobě osvědčených a v Evropě úspěšných výukových aplikací, které pomáhají žákům v jejich rozvoji. Tuto aplikaci vyzkoušejí nejprve s žáky ve svých školách a následně ji naučí používat učitele dalších škol při jednotlivých mezinárodních setkáních.
Na Sicílii přišla řada na aplikaci Edmodo. Její uživatelské prostředí nápadně připomíná Facebook a samotná aplikace umožňuje učitelům rychlou a bezpečnou komunikaci s žáky i s rodiči, to velmi zjednodušeně řečeno. Naučit se tuto aplikaci a společně diskutovat o tom, jak ji co nejefektivněji zapojit do života školy, to bylo naší společnou pracovní náplní. Učili jsme se na praktických příkladech a opakovaně jsme se během týdne převtělili do role žáků, kteří v italské škole shánějí informace, vkládají je do aplikace, sdílejí a využívají.
I pracovní doba učitelů ale někdy končí, a tak jsme se v Itálii také bavili. Společnými výlety k moři i do dalších atraktivních měst nedaleko od školy v Bagherii, třeba právě do Palerma. Užívali jsme si kulinářské dobroty i debaty s místními. Zážitek z největších? Shodli jsme se na tom, že řídit auto bychom v italských ulicích opravdu nechtěli. Veškerá pravidla silničního provozu jsme si pro sebe definovali sloganem „Jeď, když můžeš.“ A třebaže víc než na pravidla dají místní řidiči na vlastní pocit, provoz je rozhodně plynulejší, než by za podobných okolností byl u nás.
Městečko Palermo usnulo a náš pobyt v Itálii skončil. Celý projekt ale pokračuje. Ještě do konce tohoto školního roku nás čeká setkání koordinátorů ve Finsku. V příštím školním roce absolvujeme výukový pobyt ve Slovinsku a dvě koordinátorská setkání (jedno z nich už v září v naší škole).