Matematika


22.2. - 27.2. 2021

Zdravím Vás, bohužel se mi doma zkomplikovala situace a doma mi zůstaly všechny děti (nemoci a karantény). Proto Vám touto cestou chci sdělit, že tento týden a v pondělí nebude on-line hodina matematiky. Úkoly vám budu zadávat touto cestou, tedy přes výuku. Každý večer sem přidám úkol na další den. Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, nebo pomoct, obraťte se na mě přes mail, nebo teams. Doufám, že vše dobře dopadne a v úterý se zase i uvidíme a uslyšíme. 


Pondělí - dnes jsme si na jedničky zopakovali roznásobování závorky výrazem. Dané příklady jsme si rozebrali a dovysvětlovali nesrovnalosti. 

Úterý - dnes jsme si vysvětlili, jak roznásobit vzájemně dvě závorky. Zkusili jsme si to na cvičení v PS 114/22.

Ještě jsme si zopakovali to, co jsme dělali minulý týden. PS 115/26.


Středa - procvičte si násobení výrazů. PS 113/15b; dopracovat cvičení 114/22; 115/26. 

Podívejte se na video, kde jsou ukázaná všechna násobení výrazů. Tím si zopakujte základní postupy násobení. 

https://www.youtube.com/watch?v=Q3WFgdTZekU Zkuste si i propočítat některé příklady z videa. 

Platí pravidlo, pokud si nejsi jistý, že to máš správně, pošli mi to na mail nebo přes teams a já se na to podívám a odpovím ti. 

Čtvrtek - práce na tento den je v souboru: čtvrtek osmáci.docx (12.54 kB)

Pátek - tak přišli jste na to, jak vytvořit uzel? Jestli ne, tady máte odpověď. První si musíte zasukovat ruce, chytit provázek a teprve potom tím, že rozplétáte ruce, vytvoříte uzel.

Poslední den v tomto týdnu věnujeme online procvičování výrazů. Přikládám tři odkazy. Zkuste si je všechny. Příští týden si na toto téma zkusíme test.

https://www.onlinecviceni.cz/exc/test_exc.php

http://old.zsdobrichovice.cz/ukoly/matika/testy/mnohocleny2/mnohocleny2.htm

https://skolaposkole.cz/matematika-zs/9-rocnik/algebraicke-vyrazy/scitani-odcitani-celistvych-vyrazu-online-test

Chci vám popřát hodně zdárných příkladů a užijte si víkend. Dopřejte neuronům čerstvý vzduch a tělu pohyb. Hezký víkend.

15.2. - 19.2. 2021

Pondělí - dnes jsme si zopakovali sčítání a odčítání výrazů. Ten, kdo měl svůj příklad správně, dostává jedničku. Dál jsme si ukázali základní princip násobení mocnin (PS 111/1a). Zítra budeme procvičovat. 

V úterý bude spuštěna oprava testu - sčítání a odčítání výrazů od 13:00 do 14:00. 

Úterý - ukázali jsme si i princip dělení výrazů. Jak zjednodušit výraz, který obsahuje mocniny se stejným základem. Pak jsme procvičovali násobení a dělení výrazů ve skupinách. 

Úkol pro tento týden: PS 111/1, 3, 5, 6; 112/9. Poslat vypracované do pátku. 

Čtvrtek - dnes jsme ve skupinách se snažili přijít na to, jak se násobí závorka ve výrazu. Moc Podle vašich poznatků jste vypočítali v PS 113/14a,b. - Je super, že jste si na to sami přišli a většina z vás to pochopila. Posílám velkou pochvalu. 

Pátek - dnes jsme začali docela těžkou hádankou a přidali jsme ještě jednu lehkou. Odlehčili jsme tím konec týdne. Samozřejmě jsme se i věnovali násobení výrazů PS 113/15a. 

V pondělí si dáme na zopakování a procvičení testík, který bude obsahovat vše, co jsme se zatím naučili o výrazech. Musí jej odevzdat všichni, ale bude pouze na jedničky.  

8.2. - 12.2. 2021

Pondělí - dnes jsme konečně využili dílčí poznatky z vytýkání a odstraňování závorek a vše jsme spojili pro sčítání a odčítání výrazů. Na straně 106 - 108 jsme z každého cvičení vypočítali všechny áčkové příklady. 

Úterý - dnes jsme pracovali ve skupinách. PS 106/11;107/12, 13, 15. Kdo to nestihl ve skupině, dopracuje během zítřka. Tento týden není žádný úkol na posílání. Ve čtvrtek budeme příklady kontrolovat. V pátek si napíšeme test na sčítání a odčítání výrazů. Test bude spuštěn od 8:05 do 8:20. 

Čtvrtek - kontrolovali jsme skupinovou a samostatnou práci. Ujasňovali jsme si nesrovnalosti ve sčítání a odčítání. Zítra píšeme test a potom postoupíme na násobení výrazů.

Pátek - dnes jsme si napsali test na sčítání a odčítání výrazů. Kdo bude chtít si známku opravit, tak může v úterý napsat test znovu. Na přesném čase se domluvíme v pondělí v hodině. Nakousli jsme další operaci a to je násobení výrazů.

1.2. - 5.2. 2021

Vítám vás do nového týdne.

Pondělí - zopakovali jsme si, jak se sčítají a odčítají výrazy. Procvičili jsme si to na příkladech PS 106/9. Přidali jsme k tomu další pojem - opačný výraz, vysvětlili jsme si, co to je a opět ukázali na příkladech PS 105/1a.

Úterý - pokračovali jsme v opačných výrazech 105/1b. Ukázali jsme si, jak odstranit závorku z výrazu, když je před ní mínus. PS 105/2a, 3a. Ve skupinách jste si to procvičili na cvičení 105/2b.

Středa - samostatná práce - dopracovat cvičení z PS 105/1, 2, 3;  106/7, 8, 9. Poslat fotky celých stran 105 a 106 na kontrolu do pátku. 

Čtvrtek - začali jsme logickou hádankou, procvičili si základní sčítání a odčítání výrazů (prezentace na teamsech), zopakovali jsme odstranění závorky ve výrazech PS 106/6a a přidali jsme opačný postup, tedy jak vytknout z výrazu mínus před závorku PS 105/4a.

Pátek - pokračovali jsme ve vytýkání mínus před závorku. PS 105/4b, 5a. 

25.1. - 29.1. 2021

Pondělí - dnes jsme v hodině zjišťovali, jak se dá zjednodušit jednočlen pomocí mocnin. Příklady na dané téma máme v teamsech v souborech (zjednoduš výraz).

Středa - samostatná práce v podobě kvízu na teamsech. Kvíz bude spuštěný ve středu od 12:00 - 19:00.

Čtvrtek - máte možnost znovu vyplnit samostatnou práci ze včerejška od 12:00 - 17:00

Úterý a čtvrtek - jsme zjišťovali, jak sčítat a odčítat jednotlivé členy v daném mnohočlenu. Základní příklady jsou na teamsech - zjednoduš výrazy 2. 

Další příklady, které jsme dělali jsou v PS 106/7a, 8a. Doporučuji se na to znovu podívat a zafixovat si nové poznatky ve stejných cvičeních na béčkových sloupcích. V pondělí k tomu budeme přidávat další část.

Užijte si pololetní prázdniny!!!!!!

18.1. - 22.1. 2021

Kdo má zájem opravit si test na číselné výrazy z minulého týdne, tak v úterý od 8:30 do 8:50 bude spuštěna v teamsech oprava testu. Získané body z testu jsem poslala na vaše maily.

Pondělí - dnes jsme si zopakovali, co je to člen a mnohočlen. Procvičili jsme si to na cvičení 100/2a. Poté jsme pracovali na úkolu, jak ze slovního zápisu vytvořit matematický zápis výrazu s proměnnou. 101/3a, 4a, 5a.

Úterý - zopakovali jsme si předešlé učivo a pracovali jsme na daném úkolu - jak dosadit danou hodnotu do výrazu. PS 100/1e; 101/3c; 7

Středa - samostatná práce na procvičení určování členů ve výrazu, zápisu výrazu. PS 100/1c,d; 2b ; 101/3a; 4b,c; 5b. Plus najít případné chyby ze cvičení 7 na str. 101. Obě dvě strany prosím vyfoťte celé, abych viděla i předešlou práci ze skupin a z hodin a pošlete mi to do pátku na mail. Děkuji. 

Čtvrtek - dnes jsme opět procvičovali dosazování daného čísla do výrazu a počítání jeho hodnoty. PS 102/8a,e; 9a, 10a.

Na zítřek si připravte příklady PS 102/8c,d; 9b,c; 10c. Čtvrtou vyučovací hodinu se spojíme a zkontrolujeme výsledky.

Pátek - první vyučovací hodina nebude. Místo toho jsme se domluvili na samostatné práci a spojíme se 4. vyučovací hodinu, abychom si ji zkontrolovali. Děkuji za pochopení.

11.1. - 15.1. 2021

Zdravím vás všechny v novém týdnu.

Pondělí - Začali jsme zcela novou a velkou kapitolu Výrazy s proměnnou. Naším dnešním úkolem bylo zkusit najít odpovědi na otázky (které máme v teamsech). Odpoledne jsme měli možnost napsat opravy testů. 

Úterý - Snažili jsme se dnes sjednotit naše myšlenky a prvním otázkám dát jednotnou podobu.  Dnes odpoledne máme možnost dalších oprav. 

Středa - užijte si první sníh a nezapomeňte, že zítra 11:00 - 11:20 jede test na číselné výrazy.

Čtvrtek - dnes jsme si zkusili napsat test na číselné výrazy. Poté jsme dodělávali odpovědi ze skupinové práce.

Pátek - vysvětlili jsme si pojmy jednočlen a mnohočlen ve výrazech s proměnnou.  

4.1. - 8.1.2021

Zdravím vás milí osmáci,

tak opět budeme pokračovat v distanční výuce. Samozřejmě, že začneme opakováním. Budeme opakovat pythagorovu větu, proto si přichystejte nějakou kalkulačku. 

Náš největší úkol první hodiny bude, jak vyplnit a odeslat vypracovaný test v rámci programu teams. V pondělí bude jen zkušební, ale my budeme nové dovednosti využívat na hodnocení našich vědomostí. Testy budou vždy časově ohraničené a budou se dát vyplnit pouze v dané hodině. Více si řekneme během hodiny. 

Pondělí - tak jsme odhalili, kde je chyba při vyplňování testů, ale jinak to docela slušně funguje, tedy to budeme využívat. Kdo, chce psát opravu na pythagorovu větu, nebo to nepsal, tak se připravte na čtvrtek. Na čas, kdy to budete psát se ještě domluvíme. 

Úterní hodinu máme přehozenou na středu místo zeměpisu a zítra máte místo matematiky zeměpis. 

Samostatná práce na úterý je PS2 str. 98/1,2; 99/3,5.

Středa- zkusili jsme si opět vyplnit test, kterým jsem zjistila, kdo opravdu udělal samostatnou práci ze včerejška. Vysvětlili jsme si, co je to číselný výraz a zítra budeme počítat a počítat a počítat. Kdo má možnost vytiskněte si v teamsech soubor číselné výrazy. 

Čtvrtek - v hodině jsme procvičovali číselné výrazy. Všem děkuji za včerejší vyplnění testu. V pátek píšeme podobný test naostro. Test bude zapnutý od 8:05 do 8:20. Bude se nazývat číselné výrazy 8.B. 

Pátek - napsali jsme si test na číselné výrazy. Výsledky pošlu jednotlivě na vaše maily. Poté jsme dopracovávali pracovní list na složitější číselné výrazy. 

V pondělí 11.1.  od 12:15 - 12:45 bude zapnutý test na opravu a dopsání Pythagorovy věty.