Happening s buchtotékou. Bylo nás (téměř) 820!

před 1 rokem, 4.6.2016 Děkujeme, že jste přišli

„Ne, nepřijdou. A buchty taky nepřinesou!“ sýčkoval jsem už týden před happeningem. Přiznávám, od ředitele školy to není úplně nejvhodnější postoj. Pesimismem jsem sám sebe preventivně chránil před možným zklamáním. Jak rád jsem se mýlil!

Na pátečním happeningu nás sice nebylo 820, jak jsme tajně doufali, ale počet příchozích se zastavil těsně pod hranicí 750. A kdyby se podepsali opravdu všichni přítomní, nejspíš jsme na kýženou hranici dosáhli. A to je skvělá zpráva, vždyť naše škola má jen 368 žáků!

Co jsme příchozím nabídli? Krmi pro párty typickou (grilovali a porcovali jsme prasátko), zábavu duševní i fyzickou. Famózní bylo patnáctiminutové pásmo z historie Kunovic s názvem „Staré pověsti kunovské“ aneb co se určitě nestalo (autorský tým Mgr. Libuše Kubenová, Mgr. Ivana Pavlišová, Mgr. Jan Kamrla). Pásmo bylo naším malým dárkem Kunovicím, které letos slaví 820. výročí první písemné zmínky o městě. Představení přepsalo dějiny, diváci s údivem zjistili, že vše podstatné v historii českého národa souvisí právě s Kunovicemi. Namátkou:

Národní divadlo bylo postaveno z kunovických cihel.

Neexistoval Jan Amos Komenský, ale bratři Jan a Amos Kunovští.

Ruchadlo nevymysleli bratranci Veverkové, ale bratři Vaverkovi, jejichž potomci nyní chodí do naší školy.

Ondřej Sekora našel inspiraci pro svého Ferdu Mravence na vlakové zastávce v Kunovicích a Jakub Jan Ryba vymyslel Českou mši vánoční – ano, na rybách v Kunovicích.

Zklamal pouze Jan Kašpar, kterého odnesly větry z Pardubic do Prahy místo původně naplánovaných Kunovic. Jak podotkli účinkující, vášeň pro letadla to v Kunovjanech neuhasilo.

Bavili jsme se i soubojem tří fotbalových týmů složených rovnoměrně z vyučujících, rodičů i žáků. Vítěz není podstatný, největší potlesk si užily vyučující Jiřina Gogolová a Růžena Hlůšková v rolích brankářek. Bavili se i nejmenší, pro které naši osmáci připravili desítky her a soutěží. Á propos osmáci – na přípravě happeningu odvedli skvělou práci, klobouk dolů!

V pozvánkách jsme slibovali překvapení a slib jsme splnili. Desítka našich vyučujících vklouzla do půvabných sukýnek a s dívkami ze školního kroužku se představila v tanečním vystoupení. Předcházel tvrdý dvoutýdenní nácvik v brzkých ranních hodinách. Obdiv patří také našim malým hercům pod vedením šesťáka Šimona Ludvíčka, kteří v atriu u tělocvičny sehráli vlastní autorské představení.

A možná to nejvíc fascinující na závěr. Během happeningu se uskutečnil první ročník „páleničářské buchtotéky“. Od rána nosili rodiče do školy neuvěřitelně lákavé pochoutky. Příchozí pak mohli buchty nejen ochutnat, ale také hlasovat pro tu nejlepší. Přiznejme, že nebylo v lidských silách ochutnat ani desetinu vzorků. Napočítali jsme téměř 150 různých druhů buchet! Obrovská poklona všem maminkám! A také některým tatínkům, kteří byli vysláni do obchodů pro patřičné ingredience, a jak sami přiznávali, vraceli se i čtyřikrát.

Lehké bilancování na závěr. Na třídních schůzkách během školního roku byla účast vždy nad 91%. Desítky rodičů se zapojily do našeho pokračujícího projektu  Dnes učí rodiče. A dohromady několik stovek rodičů se zúčastnilo pěti kavárniček, které jsme připravili během školního roku. Jsme rádi, že v pátek 3. 6. 2016 jsme Vám nabídli další pozitivní důvod, proč přijít do školy.

K happeningu se ještě vrátíme na začátku týdne, nabídneme Vám video.