Deváťáci na úřadu práce

před 27 dny, 21.9.2017 Vybíráme si vhodné povolání

Žáci devátých tříd navštívili v těchto dnech Úřad práce v Uherském Hradišti. Přesněji jeho informační a poradenské středisko pro volbu povolání. Ing. Lucie Hlůšková dětem vysvětlila, k čemu úřady práce slouží a proč je důležitá volba povolání. Formou hry Hádej, kdo jsem žáci odhalovali různá povolání. Naučili se vyhledávat v atlasech školství a byly jim představeny některé internetové stránky. Deváťáci si vyzkoušeli i dotazník k volbě povolání. A že se někteří nestačili divit! Výsledky testů si odnesli s sebou domů, stejně jako písemné podklady k jednotlivým povoláním, o které paní inženýrku požádali . A jak hodnotí besedu samotní žáci?

Výklad byl zajímavý a užitečný. * Paní nám ukázala užitečné internetové stránky, které určitě navštívím. * Mohli jsme nakouknout do šanonů s povoláními. * Rozšířila jsem si obzory, mám více jasno o svém budoucím povolání. *Potvrdilo se mi to, o čem jsem přemýšlel. *Zjistila jsem, že mi vadí krev a že nemůžu být doktorka.

Hodně žákům se potvrdilo, že přemýšlejí správným směrem; povolání, o kterém uvažují, většině vyšlo v testech. Ale některými doporučeními zůstali překvapeni - vyšly jim i profese, které by je ani ve snu nenapadly, třeba hosteska, velitel letadla, operátor v jaderné elektrárně, kariérní diplomat, rytec skla, kaskadér, revírník, duchovní církví, filosof, urbanista, hydrolog, detektiv, farmář, strážník obecní policie, palubní průvodčí.

Nezbývá, než žákům popřát, aby jejich volba povolání byla opravdu šťastná. První informace o povolání a dalším studiu mají za sebou, v listopadu nás přímo ve škole čeká schůzka se zástupci středních škol z našeho regionu.