Co jsme viděli ve Vidě a co se pomotalo v planetáriu

před 19 dny, 24.10.2019 Společná přírodovědná exkurze 5. tříd

Na dnešek jsme se velmi těšili. Naplánovali jsme si společnou přírodovědnou exkurzi do brněnského planetária a poté do ráje znalců přírodovědných oborů - do Vidy. Naši radost ze společné cesty nezkalilo ani brzké vstávání. Krátce po půl sedmé již náš autobus zdolával serpentiny Buchlovských hor. V planetáriu jsme se sešly hned tři školy. Pohodlně rozloženi v měkkých sklápěcích křeslech jsme se zahleděli na nebeskou klenbu, která se hned poté, co Slunce zapadlo za obzor, rozzářila jasným světlem hvězd naší Mléčné dráhy. Pozorovali jsme hvězdné nebe v průběhu střídajících se ročních období, hledali jsme ve změti hvězd souhvězdí pro daná období typická. Až se nám z toho zamotala hlava! Krátce poté jsme se procházeli s kosmonauty po Měsíci, záhy jsme přistáli v temném kráteru komety, která podlehla zkázonosnému rozpadu a my jsme byli odvrženi do hlubokého vesmírného prostoru. Toulali jsme se po planetách, zakoušeli jejich povrch, nořili se do mnohakilometrových překrásných prstenců Saturnu, které rozčísly jeho měsíce. Naši cestu vesmírem jsme zakončili přistáním na trpasličí planetě Pluto, která byla hluboce promrznutá až k samotnému jádru. Z překrásné dech beroucí cesty vesmírným prostorem jsme procitli do reality. Naplnili jsme svá hladová bříška, koupili si drobné suvenýry, které nám budou naši cestu vesmírem připomínat a vydali se do venkovních prostor zdolávat poslední vesmírně zaměřené atrakce. Jen o pár kilometrů dál nás čekal další velký zážitek. Na docela malém prostoru se tísnilo hned několik zajímavých stanovišť dovolujících nám díky naší interakci prozkoumání rozličných přírodních jevů a zákonitostí. Dozvěděli jsme se vše o detonacích, třaskavinách, výbušninách a atomové či děsivé následky vyvolávající vodíkové bombě. Poté jsme se zanořili do vod moří a oceánů, které pokrývají asi 70% povrchu naší překrásné modré planety, a stali se bezprostředními účastníky života světa pod mořem. Klesli jsme i do hloubky pod 180 km a obdivovali bohatý život i na samém dně oceánů. Nakonec jsme se vydali na lov ryb s delfíny, zadováděli si spolu s nimi na vlnách a odpočívali s tunovými mroži na ledovcových krách plujících po oceánu. Plni zážitků jsme se krátce před čtvrtou hodinou vrátili před školu a běželi se o své zážitky podělit domů se svými blízkými. Byl to krásný den, na který budeme dlouho vzpomínat.