Chemie

19.10.2020 - 23.10.2020

Ahoj, deváťáci, tento týden pokračujeme v distanční výuce. Chválím všechny, kteří se připojili v pondělí na online hodinu, a hlavně ty, kteří se připravili a splnili zadané úkoly z minulého týdne. Výborně. Věřím, že se zlepší i ti, kteří v pondělí moc připravení nebyli. Čím jsme se zabývali? Opakovali jsme názvosloví bezkyslíkatých a kyslíkatých kyselin a snažili jsme se rozebírat vlastnosti některých významných kyselin. Už například víme, jak nazývali kyselinu sírovou alchymisté, jaké má tato kyselina vlastnosti a k čemu se využívá. Dokážeme vybrat správné místo pro uskladnění kyseliny dusičné a umíme namíchat lučavku královskou. Zlato s ní sice rozpouštět nechceme, ale víme, kdo by tuto směs kyselin mohl využívat. A co nás ještě tento týden čeká? Podívejte se a pracujte. Hodně zdaru. 

1) Procvičte si názvosloví kyslíkatých a bezkyslíkatých kyselin. Pokud můžete, dokument si vytiskněte. Kdo nemá tuto možnost, vzorce kyselin si opíše a vytvoří jejich název. Kontrolu provedeme společně.

Kyseliny na web 21.10.2020.doc (23.5 kB)

2) Pokuste se správně přiřadit pojmy k jednotlivým kyselinám. Přemýšlejte nad tím, proč právě tento pojem ke kyselině patří. Některé pojmy jsou jasné, u jiných se musíte více zamyslet. 

Kyseliny - spojovačka 21.10.2020.xls (44 kB)

3) Podívejte se na video o významných bezkyslíkatých kyselinách https://www.youtube.com/watch?v=EMuJvq_OtXQ. První část videa je opakovací část. Nás bude více zajímat druhá část videa. Vyberte nejdůležitější informace o každé z představovaných bezkyslíkatých kyselin a zapište si je do sešitu. S těmito informacemi budeme dál pracovat v pondělí 2.11.2020. Buďte, prosím, na hodinu připraveni. Pěkné prázdniny.

12.10.2020 - 16.10.2020

A je to tady. Tento týden jsme zahájili DISTANČNÍ VÝUKU. Chválím všechny, kteří se připojili v pondělí. Čím jsme se zabývali? Opakovali jsme názvosloví bezkyslíkatých a jednoduchých kyslíkatých kyselin. Naučili jsme se předpony mono-, di-, tri-, tetra-, penta-, hexa-, hepta-, okta-, nona-, deka-. Ty musíte umět zpaměti. Budou se nám hodit nejen v názvosloví kyselin, ale také při probírání uhlovodíků v organické chemii. Procvičovali jsme tvorbu vzorců složitějších kyslíkatých kyselin. Než se spolu znovu online uvidíme (v pondělí 19.10. 2020 v 10:00), mám pro vás ještě pár úkolů. Pokuste se je splnit a v pondělí se o nich společně pobavíme. Tak hurá na ně.

1) Procvičte si názvosloví kyslíkatých a bezkyslíkatých kyselin. Pokud můžete, dokument si vytiskněte. Kdo nemá tuto možnost, kyseliny si opíše a vytvoří jejich vzorce. Kontrolu provedeme společně.

Kyseliny na web 14.10.2020.doc (23.5 kB)

2) Podívejte se na video o významných kyslíkatých kyselinách https://www.youtube.com/watch?v=ZBzWk-vlEBo. Vyberte nejdůležitější informace o každé z představovaných kyselin a zapište si je do sešitu. S těmito informacemi budeme dál pracovat v pondělí. Buďte, prosím, na hodinu připraveni. Mějte se pěkně. 


5.10.2020 - 9.10.2020

V tomto týdnu jsme dále procvičovali názvosloví bezkyslíkatých a kyslíkatých kyselin. Kromě toho jsme se zaměřili i na vlastnosti nejvýznamnějších kyslíkatých kyselin. Napsali jsme písemku na oxidy, sulfidy, halogenidy a bezkyslíkaté kyseliny. Názvosloví přibývá se někteří se v něm začínají trochu ztrácet. Kdo bude potřebovat, ráda mu cokoli vysvětlím (Po až Pá v 7:30). Příští týden dokončíme procvičování názvosloví kyslíkatých kyselin. Mějte se hezky. 

28.9.2020 - 2.10.2020

V tomto týdnu jsme se zaměřili na procvičování názvosloví halogenidů a začali jsme pronikat do názvosloví bezkyslíkatých a kyslíkatých kyselin. Ukázali jsme si dva pokusy. První z nich se jmenuje sloní pasta a vyrobili jsme při něm hodně pěny. Použili jsme 30% peroxid vodíku, jar a halogenid jodid draselný. Druhý pokus se týkal výroby sulfanu, který smrdí po zkažených vejcích. To byla fakt lahůdka, ale přežili jsme všichni. Použili jsme sulfid železnatý a koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou. Také jsme napsali písemky na oxidy a sulfidy a na halogenidy. Většině se vedlo dobře, rozdala jsem téměř samé krásné známky. Kdo bude potřebovat, ráda mu cokoli vysvětlím (každý den v 7:30). Příští týden nás čeká procvičování názvosloví kyslíkatých kyselin. Pěkný víkend.

21.9.2020 - 25.9.2020

V tomto týdnu jsme se učili pojmenovávat sulfidy a halogenidy. Už také známe některé konkrétní sulfidy a víme, že se jedná o  významné rudy kovů. Vypadá to, že většina z nás už umí koncovky -ný, -natý. Výborně. Docela se deváťákům také dařilo při písemných pracích na oxidy. Příští týden dokončíme názvosloví halogenidů a řekneme si, k čemu se používají některé významné halogenidy. Začneme bezkyslíkaté kyseliny. V úterý bude písemná práce na oxidy a sulfidy. Kdo bude potřebovat, ráda mu cokoli vysvětlím (každý den v 7:30). Mějte se hezky.

14.9.2020 - 18.9.2020

V tomto týdnu jsme intenzivně opakovali chemické prvky a názvosloví oxidů. Narazili jsme na to, že někteří ještě úplně neznají koncovky -ný, -natý. Začali jsme opakovat i sulfidy. Jsou velmi podobné oxidům, jen obsahují místo kyslíku, síru. A co nás čeká dál? Budeme procvičovat názvosloví oxidů a sulfidů a začneme s názvoslovím halogenidů. Kdo bude potřebovat, ráda mu cokoli vysvětlím (každý den v 7:30). Pěkný víkend všem.

1.9.2020 - 11.9.2020

My na rozdíl od osmáků máme už určité chemické zkušenosti. Známe chemické prvky, máme znalosti o vlastnostech látek, víme, z čeho se látky skládají. V minulém školním roce jsme v červnu probírali oxidy a teď jsme jejich opakováním začali. Napsali jsme už první malou písemnou práci na opakování I.A - IV.A skupiny periodické soustavy prvků. Co nás čeká dál? Na příští týden (na úterý 15.9.) si zopakujte další chemické prvky a naučte se koncovky -ný, -natý... Budeme dál procvičovat názvosloví oxidů a sulfidů. Prosím všechny, aby si nosili periodickou soustavu prvků. Odměnou za snahu v hodinách chemie budou malé jedničky. Moc se těším na hodiny s vámi.