Chemie

18.1.2021 - 22.1.2021

Ahoj, osmáci. Moc děkuji všem, kteří si při výuce zapínají kameru. Výrazně mně to pomáhá. Díky. Chci vás také moc pochválit, protože při úterní online hodině jste byli aktivní a skvěle jste pracovali. Bavili jsme se o molekulách a vycházeli jsme přitom nejen z vašich dosavadních znalostí, ale také z videa, které jste měli před hodinou zhlédnout. Pro jistotu sem vložím zápis, který vznikal postupně v průběhu naší online hodiny.

Molekula prvku a molekula sloučeniny.pdf (302.69 kB)

Než se spolu znovu uvidíme v úterý, mám pro vás nějaké další výzvy.

1) Zkuste vyřešit křížovku, kterou vytvořil jeden vás spolužák. Moc se mu povedla. Vyřešenou křížovku mi pošlete na email hluskova@zskunup.cz do pátku 22.1.2021 do 18:00.

Tajenka atom, molekula, prvky.xls (39.5 kB)

2) Velká výzva aneb chemický rébus. Při tomto úkolu se asi trochu zapotíte. V souboru máte modely různých molekul. Znáte symboly pro jednotlivé prvky a vašim úkolem je zjistit, které chemické sloučeniny se za modely skrývají. Potom doplníte jejich vzorec, pojmenujete je a vyhledáte k nim jednu důležitou chemickou vlastnost. Volte dobře. Příští hodinu se o vaší volbě pobavíme. Budu chtít znát kritéria, která vás k výběru vlastnosti vedla. Doplněnou tabulku mně také pošlete na email hluskova@zskunup.cz do pátku 22.1.2021 do 18:00.

CHEMICKÝ RÉBUS.docx (35.38 kB)

Mějte se hezky.

11.1.2021 - 15.1.2021

Ahoj, osmáci. Při úterní online hodině jsem znovu místo koleček viděla vaše obličeje a učilo se mi mnohem lépe. Děkuji. Opakovali jsme stavbu atomu, vysvětlili jsme si pojem izotopy a bavili jsme se o historii chemických prvků. Představili jsme si D.I.Mendělejeva, který v roce 1869 představil první periodickou soustavu prvků. Už jsme zjistili, jaké tajemství se v PSP skrývá. V tabulce se už umíte dobře orientovat. Výborně. Kdo potřebuje, může se ještě znovu podívat na vysvětlení pojmu izotop.


Než se spolu znovu uvidíme v úterý, mám pro vás dva úkoly.

1) Už jsme o tom mluvili a jste na to dobře připraveni. V Socrative vypracujte test - musíte to stihnout do pátku 15.1.2021 do 18:00. Snažte se, testík vám oznámkuju. https://b.socrative.com/login/student/?feature=embed Pro přihlášení - room name: WXQSUGQ. Po přihlášení nezapomeňte napsat vaše příjmení a jméno. Pozor, je možné, že některá testová otázka má více správných odpovědí. Využijte periodickou tabulku.

2) Podívejte se na video o atomech a molekulách. Udělejte si z videa (pouze z části o molekulách) poznámky do sešitu. S těmito informacemi budeme dál pracovat v úterý. Buďte, prosím, na hodinu připraveni.

https://www.youtube.com/watch?v=GJaSFo77u6w

Mějte se hezky.

4.1.2021 - 8.1.2021

Ahoj, osmáci, jsem ráda, že jste si o Vánocích odpočinuli. Při úterní online hodině jsme opakovali stavbu atomu, kreslili jsme modely atomů a hledali jsme souvislosti v periodické soustavě prvků. Pro jistotu sem vložím zápis, který vznikal postupně v průběhu naší online hodiny.


Než se spolu znovu uvidíme v úterý, mám pro vás dva úkoly.

1) Vytiskněte nebo si přepište do sešitu tento pracovní list. Poslouží vám jako příprava na blížící se písemnou práci na atom. Všechny úkoly vypracujte, PL nalepte do sešitu a pošlete mi fotky své práce na email hluskova@zskunup.cz (do pátku 8.1.2021 do 18:00). Práci všem oznámkuji.


2) Vytvořte pro ostatní spolužáky nějakou opakovací křížovku na téma atom (tajenka musí mít nejméně šest řádků). Pošlete mi ji na můj email hluskova@zskunup.cz (do pátku 8.1.2021 do 18:00). Vaše snaha bude odměněna. Tak hurá do práce. Mějte se hezky.

14.12.2020 - 18.12.2020

Ahoj, osmáci, v tomto týdnu jsme se jednou viděli při online hodině a jednou jsme se viděli ve škole. V úterý (15.12. v 10:00) při online hodině jsme se dále zabývali atomem. Víme, co je protonové, neutronové a nukleonové číslo. Dokážeme vypočítat počty protonů, neutronů a elektronů. Známe zákonitosti v periodické soustavě prvků a víme, jak jsou v ní prvky řazeny. Víme, že v elektroneutrálním atomu je vždy stejný počet protonů a elektronů. Ve čtvrtek ve škole jsme napsali písemku na výpočet hmotnostního zlomku. Známky najdete v Bakalářích. Znovu se uvidíme po Vánocích a začneme se zabývat molekulami. Pěkné svátky a užijte si volno.

7.12.2020 - 11.12.2020

Ahoj, osmáci, tento týden se učíte prezenčně. Jsem moc ráda, že vás vidím ve škole. V tomto týdnu jsme dokončili příklady na výpočet hmotnostního zlomku a začali jsme novou kapitolu - ATOM. Kdo chce, může se ještě navíc podívat se na video k tomuto tématu  https://www.youtube.com/watch?v=5uJ7pSkmhZY

A co náš čeká příští týden? Budeme se dále zabývat atomem. Blíží se také písemka na výpočet hmotnostního zlomku. Budeme ji psát ve čtvrtek 17.12.2020. Pokud vám něco nebude jasné, nebo budete potřebovat něco dovysvětlit, napište mi email a domluvíme se spolu. Mějte se hezky.

30.11.2020 - 4.12.2020

Ahoj, osmáci, už příští týden se spolu uvidíme ve škole. Těším se na vás. V tomto týdnu jsme při online hodině řešili znovu koncentraci roztoků. Příklady, které počítáme, jsou těžší, ale věřím, že se s nimi poperete. Znovu sem vložím i skeny zápisu, který nám vznikal v průběhu online hodiny. Váš zápis si zkontrolujte a doplňte. 

Výpočet hmotnostního zlomku_příklady z hodiny.pdf (330.4 kB)

A na čem budeme ještě pracovat tento týden? Dále se budeme věnovat výpočtům hmotnostního zlomku a hmotnostního procenta. Přikládám soubor se zadáním příkladů. Kdo potřebuje, může si zadání přepsat do sešitu. Hotové výpočty vyfoťte a pošlete je na moji adresu hluskova@zskunup.cz. Práce je povinná a bude hodnocena. Termín odevzdání je pátek 4.12.2020 do 18:00.

Výpočet hmotnostního zlomku_úkoly.pdf (98.25 kB)

Jsem připravena poradit každému, kdo mi napíše. V případě nejasností se na mě obraťte. Pěkný zbytek týdne. 

23.11.2020 - 27.11.2020

Ahoj, osmáci, v tomto týdnu jsme při online hodině řešili koncentraci roztoků. Už víme, jak vytvoříme různě koncentrované roztoky a učíme se vyjádřit koncentraci roztoků pomocí hmotnostního zlomku a hmotnostního procenta. Jedná se o těžší učivo, proto sem mimořádně vložím i skeny zápisu, který nám vznikal v průběhu online hodiny. Váš zápis si zkontrolujte a doplňte.

Koncentrace roztoků_zápis z hodiny.pdf (508.8 kB)

A na čem budeme ještě pracovat tento týden? Dále se budeme věnovat výpočtům hmotnostního zlomku a hmotnostního procenta. Přikládám soubor se zadáním příkladů. Je jen na vás, jakou strategii zvolíte. Kdo chce, může zadání nalepit celé, kdo chce, může postupně lepit zadání jednotlivých příkladů, kdo potřebuje, může si zadání přepsat do sešitu. Hotové výpočty vyfoťte a pošlete je na moji adresu hluskova@zskunup.cz. Práce je povinná a bude hodnocena. Termín odevzdání je pátek 27.11.2020 do 18:00.

Výpočet w a wp_25.11.2020.doc (26.5 kB)

Jsem připravena poradit každému, kdo mi napíše. V případě nejasností se na mě obraťte. Pěkný zbytek týdne. 

16.11.2020 - 20.11.2020

Ahoj, osmáci, tento týden se při online hodině neuvidíme, protože v úterý je státní svátek. A víte, o jaký svátek jde? Správně. Den boje za svobodu a demokracii.

Snad jste si založili minulý týden povinný pokus - krystalizaci. Děkuji všem, kteří poslali fotky připravených roztoků a teď už čekají a pozorují. Kdo pokus ještě nezahájil, neotálí a učiní tak okamžitě. Také ještě prodlužuji termín na odeslání fotek.

A co tento týden? Připravila jsem pro vás opáčko na směsi. Vyzkoušejte si online testy: https://testi.cz/testy/chemie/smesi/   https://www.skolasnadhledem.cz/game/1768  https://www.skolasnadhledem.cz/game/1769

Vytiskněte a vyplňte pracovní listy na směsi. Kdo nemá možnost, může mi napsat a já mu pracovní listy připravím na vrátnici. Vše vypracujte, nalepte do sešitu a pošlete mi fotky své práce na email hluskova@zskunup.cz (do pátku 20.11.2020 do 18:00). Práci všem oznámkuji.

Příští týden při online hodině nás čekají výpočty. Mějte po ruce kalkulačku. Pěkný den.

9.11.2020 - 13.11.2020

Ahoj, osmáci, znovu chci pochválit všechny, kteří pracují a posílají úkoly. Výborně. Co jsme řešili tento týden? Věnovali jsme se oddělování složek směsí. Víme, co je usazování, kde v domácnosti využijeme odstřeďování a filtraci. Dokážeme popsat, jak probíhá destilace. Než se spolu znovu online uvidíme (v úterý 17. 11. 2020 v 10:00), mám pro vás ještě pár úkolů. 

1) V Socrative vypracujte test - musíte to stihnout do pátku 13.11.2020 do 18:00. Snažte se, testík vám oznámkuju. https://b.socrative.com/login/student/?feature=embed Pro přihlášení - room name: WXQSUGQ. Po přihlášení nezapomeňte napsat vaše příjmení a jméno. Pozor, je možné, že některá testová otázka má více správných odpovědí.

2) A teď tradiční experimentování. Držte se postupu. Kdo chce, může se při experimentování vyfotit (na fotce bych měla vidět i vás) a fotku mně poslat na email hluskova@zskunup.cz. Aktivitu odměním jedničkou. 

Pokus_směsi oddělování_krystalizace_zadání.docx (101.39 kB)

3) Podívejte se na video o roztocích https://www.youtube.com/watch?v=eFhmaHw1YYg Udělejte si z videa zápisek do sešitu. S těmito informacemi budeme dál pracovat v úterý. Buďte, prosím, na hodinu připraveni.

Pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte a napište mně na email hluskova@zskunup.cz. Hezký den.

2.11.2020 - 6.11.2020

Ahoj, osmáci, chválím všechny, kteří pracují. Výborně. Pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte a napište mně na email hluskova@zskunup.cz.  Čím jsme se zabývali tento týden? Učili jsme se nové chemické prvky, debatovali jsme nad výsledky našeho domácího bádání (vznik směsí), odvozovali jsme, co je to suspenze, emulze a pěna. Než se spolu znovu online uvidíme (v úterý 10. 11. 2020 v 10:00), mám pro vás ještě pár úkolů. Pokuste se je splnit a v úterý 10. 11. se o nich společně pobavíme. 

1) Vytvořte křížovku na téma směsi a pošlete mi ji (včetně správného řešení) na můj email. Pokud bude křížovka kvalitně zpracovaná, získáte jedničku.

2) A znovu si trochu zaexperimentujeme. Držte se postupu. Kdo chce, může se při experimentování vyfotit (na fotce bych měla vidět i vás) a fotku mně poslat na email hluskova@zskunup.cz. Aktivitu odměním jedničkou. 

Pokus vznik dalších směsí zadání.docx (93.02 kB)

3) Podívejte se na video o dělení směsí https://www.youtube.com/watch?v=OGgLRIL-xCc Udělejte si z videa zápisek do sešitu. S těmito informacemi budeme dál pracovat v úterý. Buďte, prosím, na hodinu připraveni. Mějte se hezky.

19.10.2020 - 23.10.2020

Ahoj, osmáci, chválím všechny, kteří se připojili v úterý na online hodinu, a hlavně všechny, kteří byli připraveni (měli splněny úkoly z minulého týdne). Čím jsme se zabývali? Dále jsme rozebírali téma - směsi. Debatovali jsme nad výsledky našeho domácího bádání (nad pokusem tančící rozinky), učili jsme se další chemické prvky a seznamovali jsme se s druhou skupinou směsí = stejnorodé směsi. Než se spolu znovu online uvidíme (v úterý 3. 11. 2020 v 10:00), mám pro vás ještě pár úkolů. Pokuste se je splnit a v úterý 3. 11. se o nich společně pobavíme. 

1) Zábavnou formou si zopakuj chemické prvky https://www.umimefakta.cz/pexeso-znacky-prvku-2-uroven/514

2) Podívejte se na video o směsích https://www.youtube.com/watch?v=zni1TJiyjz0. Udělejte si z videa zápisek do sešitu. Zaměřte se na informace o koloidních směsích a o rozdělení různorodých směsí. S těmito informacemi budeme dál pracovat v úterý. Buďte, prosím, na hodinu připraveni.

3) Samozřejmě budeme opět trochu experimentovat. Pokusíme se připravit tři druhy různorodých směsí - suspenzi, emulzi a pěnu. Všechno potřebné najdete v tomto dokumentu. Držte se postupu. Kdo chce, může se při experimentování vyfotit (na fotce bych měla vidět i vás) a fotku mně poslat na email hluskova@zskunup.cz. Aktivitu odměním jedničkou. Pěkné prázdniny.

Pokus vznik směsí zadání.docx (151.79 kB)

12.10.2020 - 16.10.2020

A je to tady. Tento týden jsme zahájili DISTANČNÍ VÝUKU. Chválím všechny, kteří se připojili v úterý. Čím jsme se zabývali? Dokončili jsme kapitolku o historii a významu chemie a začali jsme probírat novou kapitolu - SMĚSI. Dokážeme už uvést příklady - směs a složky, ze kterých se směs skládá. Než se spolu znovu online uvidíme (v úterý 20.10. 2020 v 10:00), mám pro vás ještě pár úkolů. Pokuste se je splnit a v úterý se o nich společně pobavíme. Tak hurá na ně.

1) Trochu si doma zaexperimentujeme a pokusíme se vyvodit vlastní závěry. Všechno potřebné najdete v tomto dokumentu. Držte se postupu. Kdo chce, může se při experimentování vyfotit a fotku mně poslat na email hluskova@zskunup.cz, získá jedničku.

Pokus tančící rozinky zadání.docx (52.44 kB)

2) Podívejte se na video o směsích https://www.youtube.com/watch?v=luIzWAmrVj8. Udělejte si z videa pár poznámek na nějaký papír. Zaměřte se na nejdůležitější informace, které z videa vyplývají. S těmito informacemi budeme dál pracovat v úterý. Buďte, prosím, na hodinu připraveni. Mějte se pěkně. 

5.10.2020 - 9.10.2020

V tomto týdnu jsme se bavili o kahanech, plamenu a proměnili jsme se na chvíli v alchymisty. Diskutovali jsme o historii a významu chemie. Už víme, čím se alchymisté zabývali, jaké sklo používali, které prvky znali, a kde působili. Vyzkoušeli jsme také výrobu alchymistova zlata. Poslouží nám jako odměna pro nejlepší chemiky. Odměníme je na konci prvního pololetí. Pokračujeme v probírání chemických prvků, už umíme všechny A skupiny periodické soustavy prvků. Prosím všechny, aby si nosili periodickou soustavu prvků a učili se chemické prvky. Příští  týden dokončíme povídání o historii a významu chemie, doplníme si slepou tabulku (nebude to na známky) a začneme probírat směsi. Mějte se krásně.

28.9.2020 - 2.10.2020

Ahoj, osmáci. V tomto týdnu se vzděláváte distančně. Pokud byste chtěli a měli chuť, můžete se mrknout na VII. A skupinu periodické tabulky (halogeny). Jedná se o fluor, chlor, brom, jod a astat. Můžete si pustit nějaký film o alchymii a naladit se na téma, které nás bude čekat příští týden. Doporučuji film Císařův pekař, pekařův císař. Možná ale objevíte nějaký jiný, lepší film. Napište mi o něm. Odměním vás jedničkou. Už se na vás těším. Mějte se pěkně. 

21.9.2020 - 25.9.2020

V tomto týdnu jsme se zabývali přeměnami skupenství a seznamovali jsme se s chemickými veličinami (teplotou varu, tání a hustotou). Rozumíme například už pojmům sublimace a desublimace. Naučili jsme se výstražné symboly a ukázali jsme si, jak reaguje chlorečnan draselný (látka oxidující) s mletým cukrem. Pokračujeme v probírání chemických prvků, už umíme I. A - VI. A skupinu periodické soustavy prvků. Prosím všechny, aby si nosili periodickou soustavu prvků a učili se chemické prvky. Příští týden se budeme zabývat plamenem, kahany a hořením.

14.9.2020 - 18.9.2020

V tomto týdnu jsme intenzivně zkoumali vlastnosti některých látek. Víme, co se stane, když dáme do plamene platinový drátek a hořčíkovou pásku, v čem se rozpouští chlorid sodný, sacharóza a naftalen nebo co se stane, když tyto sloučeniny zahříváme. Pokračujeme v probírání chemických prvků, už umíme I. A - V. A skupinu periodické soustavy prvků. Prosím všechny, aby si nosili periodickou soustavu prvků a učili se chemické prvky. Odměnou budou jedničky, které bude možné získat v každé hodině chemie. Příští týden si vysvětlíme skupenské přeměny a zaměříme se na výstražné symboly a věty o riziku a skladování chemických látek.

1.9.2020 - 11.9.2020

Co je chemie? Co zkoumá? Čím se zabývá? Na tyto otázky jsme hledali odpovědi v prvních hodinách chemie. Ukázali jsme si pokus dýmovnice a seznámili jsme se postupně s I. A až III. A skupinou periodické soustavy prvků. V dalších hodinách jsme si vysvětlili pojmy těleso a látka a začali jsme zkoumat vlastnosti látek. Víme už, co je chemická změna. Tu jsme si vysvětlili na experimentu - hoření hořčíkové pásky. Prosím všechny, aby si nosili periodickou soustavu prvků a učili se chemické prvky. Odměnou budou jedničky, které bude možné získat v každé hodině chemie. Moc se těším na hodiny s vámi.