Český jazyk

23.11. - 27.11. 2020

Pondělí:

Sloh - shrnutí vypravování - zápis + úkoly - pracovní list a zápis zde: (vše, prosím, vytisknout a nalepit do slohového sešitu)

Vypravování (35 kB)


Úkol na středu: Podívat se na tuto prezentaci + stáhnout zápis k učivu "Výtah a výpisky"

Do nedělního večera poslat úkol, který máte zadaný v prezentaci - více si k němu řekneme ve středu. 

Prezentace zde:

Výtah+Výpisky-prezentace (233.5 kB)

Zápis zde: (vytisknout, prosím, a nalepit do slohového sešitu)

Výtah+Výpisky-zápis (14.04 kB)


Středa

Sloh: Téma - Výtah a výpisky (viz úkol)

Podíváme se zároveň i do učebnice na zápis a zkusíme si splnit jednotlivé úkoly k textu "Mistr Jan Hus" (najdeme je v učebnici na straně 120, v nových učebnicích - červených - to bude pravděpodobně o něco dál - řiďte se tématem "Výtah")

Zde v příloze máte napsaný pro srovnání výtah i výpisky na text z učebnice, se kterým jsme pracovali v online hodině. Měli jste vytvořit výtah. Já jsem vám pro srovnání napsala výtah i výpisky. Můžete se mrknout a porovnat pro lepší pochopení.

Výtah x výpisky pro srovnání:

Mistr Jan Hus (14.02 kB)


Čtvrtek:

Téma: Termíny (práce s online slovníkem cizích slov + vyhledávání podobných dvojic termínů)

Pracovní list na čtvrtek zde (prosím mít před sebou v online hodině - společně si ho projdeme a budeme vyhledávat a bavit se o tomto tématu)

Termíny-pracovní list (14.32 kB)


Pátek:

Budeme se věnovat slovní zásobě a zde je pracovní list na pátek:

PL-nauka o slovní zásobě (16.84 kB)

16.11. - 20.11. 2020

Pondělí:

Protože zítra slavíme důležitý svátek, přidávám odkaz na únikovou hru a přeji vám, ať tato hra není jen hrou, ale aby vám také něco přinesla....minimálně zamyšlení, nad naší historií a taky nad dobou jako takovou:

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vQUMVDpvDK-iTPCUMSXB7TaZy3RYkxXPVp4xB4GWWcOTiVP7Ugso6tdD83LOOy2uiZN0HZCqLGvL5w-/pub?start=true&loop=false&delayms=3000&fbclid=IwAR0wzAxYpBijNRQa0rxgI1zbdZi0qN-xQfpLX_LzzlVuGwar6OnMIc1yCGE&slide=id.p

Výzva týdne!!!!

K jaké události se únikovka vztahuje? Proč byla pro nás, pro Čechy, tak důležitá? Zkus zjistit víc! Můžeš na tuto důležitou událost udělat buď prezentaci nebo napsat příběh, nachystat kvíz, vytvořit komiks, obrázkový příběh nebo třeba natočit video. Fantazii se meze nekladou. Tvůj nápad mi pošli nejpozději do neděle 22.11.2020 na mail. Budu se těšit na vaše originální práce!


Středa

Pokračujeme ještě v práci zaměřené tematicky na státní svátek slavený v tomto týdnu, a to prací s textem. Zde je uvedený text a k němu otázky. 

Sametová revoluce-práce s textem (14.98 kB)


Čtvrtek:

Věnujeme se literatuře, konkrétně bude tématem hodiny Jan Hus. Zde je pracovní list, který si na čtvrtek připravte - buď vytiskněte nebo ho mějte jen před sebou - vyplněno zatím mít nemusíte. Budeme s ním pracovat přímo v online hodině.

PL-Jan Hus (18.41 kB)


Pátek:

Tato hodina bude věnována shrnutí středověké literatury formou testu - připravte se na ni. Budeme pracovat s tímto materiálem. Tento test mi pošlete všichni na mail ještě tentýž den, tedy nejpozději v pátek večer (do 23:59). Bude hodnocen známkou. Učte se pracovat s dostupnými informacemi - ať už probraným učivem nebo máte řadu online možností. Není důležité vše vědět, mnohem důležitější je vědět, kde to najít!

Souhrnný test-středověká literatura (14.76 kB)


Víkendová výzva:

V neděli 15. listopadu uběhlo 350 let od úmrtí jedné významné osobnosti. Vaším úkolem je zjistit jeho jméno a poslat mi na mail 6 informací o tomto člověku, které považujete za důležité. Chtěla bych, abyste zdůvodnili také to, proč jste vybrali právě tyto informace a považujete je za podstatné. Termín poslání tohoto úkolu je nejpozději do pondělního večera (tedy do 23.11. 23:59). Bylo by fajn, kdybyste tento mini úkol splnili všichni. Formu zpracování nechám na vás.

Těším se, na co jste přišli a co mi od vás během víkendu do pošty dorazí!

Krásný víkend a užívejte volna :-)

Zdravím, BN

9.11. - 13.11. 2020

Ahoj, moji milí sedmáci,

dnes (pondělí) jsme se potkali v online výuce, kde jsme si zhodnotili dosavadní distanční výuku napříč předměty a vedli diskuzi, co lze změnit, zlepšit, abychom se v tom, jak my, učitelé, tak i vy cítili co nejlépe a něco se naučili.

Na středu se, prosím, podívejte na následující pracovní listy - máte je k dispozici už déle. Ve středeční online hodině je budeme společně procházet a případné nejasnosti vysvětlovat.

Zde přikládám ještě jednou pracovní listy na středeční hodinu:

Slovo a jeho význam - zápis (14.67 kB)

Sousloví - zápis (15.09 kB)

Středa:

Mluvnice - shrnutí slovo a jeho význam, sousloví - kontrola pracovních listů + vysvětlení (viz výše)

Čtvrtek:

Nové učivo: Odborné názvy - termíny - práce s učebnicí - prošli jsme texty a plnili jednotlivé úkoly s nimi související. Rozlišovali jsme např. jednoslovné a víceslovné názvy a rozřazovali odborné názvy do jednotlivých oborů. Pracovali jsme také s online slovníkem spisovného jazyka českého online - viz odkaz:

https://ssjc.ujc.cas.cz/

Zde je zápis k novému učivu a v rámci něho máte zároveň i úkol, který mi, prosím, pošlete všichni na mail nejpozději v úterý 17.11. do 23:59 :-) )

Odborné názvy-zápis+úkol (14.14 kB).

Pátek:

Shrnutí učiva: Nauka o významu slov - zde je pracovní list, se kterým budeme v online hodině pracovat - prosím nachystejte si ho na pátek tak, abyste do něj mohli psát (buď vytiskněte nebo otevřete ve Wordu).

PL-shrnutí - nauka o významu slov (40.75 kB)

Zadán test, na který je možnost se připravit a dohledat odpovědi v probraném učivu. Tento vyplněný test mi pošlete nejpozději do pátečního rána (do 20.11. , do 8:00)

Shrnující test (12.77 kB)


2.11. - 6.11. 2020

Zdravím vás všechny po podzimních prázdninách a věřím, že jste si je užili :-) 

Tento týden odstartujeme únikem. Zde je odkaz a pokyny ke hře máte v přiloženém souboru. Přeji příjemnou zábavu!

Pondělí:

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vRY4rzy3m12NoqFYxbLg2aJ_vk5swg2Buh5etCcATew0-JrHbUu23Y00pYDZ4nEezK2zzNwF8K5P7gt/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&fbclid=IwAR0ynPCcmkYGZFPB-9cpbicv_gRW8Xas5ocOxeW8P4zgufDwDdYcNUeVjFA&slide=id.p

Únikovka (13.75 kB)


Středa - mluvnice

Slovo a sousloví (rozdíl mezi souslovím a volným spojením slov) - procvičování online a pomocí pracovních listů.

Zápisy k učivu - zde jsou vloženy dva zápisy s procvičováním - vše vlepit do sešitu mluvnice v pořadí, jak je zde vloženo - první slovo a jeho význam, druhé sousloví. Tyto dva zápisy s procvičováním mít vypracované do středy - budeme z nich vycházet ve středeční online hodině.

Slovo a jeho význam - zápis (14.67 kB)

Sousloví - zápis (15.09 kB)

Online odkazy k procvičení učiva:

https://www.onlinecviceni.cz/exc/pub_list_exc.php?action=show&class=7&subject=%C4%8Cesk%C3%BD%20jazyk&search1=02.+V%C3%BDznam+slov#selid

https://www.skolasnadhledem.cz/game/609

https://www.skolasnadhledem.cz/game/826

https://www.pravopisne.cz/2015/03/urcovani-synonym-2-pravoxeso-8/

https://www.pravopisne.cz/2014/11/test-synonyma-antonyma-homonyma-2/


Čtvrtek - mluvnice

Slova citově zabarvená - v online hodině jsme si vysvětlili toto téma a procvičili si ho podle učebnice na straně 21 (v nových - červených 23) na cvičeních 1 a 2. 


Zde je prezentace:

Slova citově zabarvená-prezentace (177 kB)

Zde je pracovní list:

Pracovní list-slova cit. zabarvená (15.49 kB)


Pátek - literatura

Karel IV. - v online hodině jsme plnili úkoly vycházející z textu. Přemýšleli jsme, jakou osobností Karel IV. byl a jaký druh literatury sám psal.

Zde je pracovní list, ze kterého jsme vycházeli (vyplněný pracovní list mi pošlete na mail do úterního večera, nejpozději tedy 10.11.2020, 23:59 :-) ). Děkuji.

Pracovní list-Karel IV. (15.72 kB)

Do sešitu literatury tisknete a lepíte pouze Pracovní list-Karel IV. (ten, který jsme dělali online a ten, který mi máte poslat). Vše ostatní máte zatím jen pro utřídění a pro zajímavost.


Pro zajímavost:

Literatura doby Karla IV. zápis (podrobnější) - spíše k rozšíření vědomostí a pro zajímavost:

Literatura doby Karla IV. (84.37 kB)

Přidávám také celkové shrnutí české literatury od počátku až do doby Karla IV. včetně. K nahlédnutí zde:

Shrnutí literatury (25.55 kB)


Opět platí, že všechny pracovní listy posíláte na můj mail a máte možnost získat jedničku. Máte možnost získat jedničku. 

Mějte krásný víkend! 

Zdravím vás, BN

19.10. - 23.10. 2020

Zdravím vás do vašich domovů,

tak jsme zase najeli na distanční způsob výuky - tentokrát více kontaktní, kdy se slýcháme a někdy i vídáme přes Teams. Ve dnech přes online prostředí jsme si stihli probrat jak literaturu, tak i mluvnici. Sloh zvládneme zařadit v dalších týdnech po podzimních prázdninách. Stíháme snad kombinovat od každého něco a díky vaší aktivitě a chuti pracovat nemám pocit, že byste nezvládali, přestože mi ten přímý kontakt chybí a těším se, že se snad někdy brzy uvidíme zase společně ve škole. A teď už konkrétně a přehledně opět výuka:

Mluvnice: Pokračovali jsme dál v kapitole "Význam slov" (prošli jsme synonyma a homonyma dle učebnice - mrkli jsme spolu na zápis a zkusili některá cvičení jak na synonyma, tak na homonyma). Zároveň jste dostali přes Teams kanály pár výzev, které jste mohli poslat, a tím získat jedničku. Díky všem, kteří už poslali a zamýšleli se či vyplňovali pracovní listy a vy, kteří ještě váháte, zda to splnit, tak posílejte, budu se na vaše postřehy těšit. 

V Teams máte v jednotlivých kanálech uloženy jak prezentace, pracovní listy, tak i výzvy. Vše tedy ještě jednou vkládám zde, ať to máte přehledně:

1.souslovi.pptx (183.47 kB)

Slovni_zasoba_-_souslovi_.doc (22.5 kB)

Souslovi a rceni_a_obrazna_pojmenovani.docx (23.35 kB)

Prohoď vhodně synonyma tak.doc (24.5 kB)

Homonyma.docx (14.01 kB)

Literatura: Kosmova a Dalimilova kronika - kontrola pracovního listu + zamyšlení nad českým národem a jeho úspěchy a také nad tím, jaký by měl vládce být. Zmínili jsme se také formou prezentace o počátcích hudebních dějin v Čechách (píseň Hospodine, pomiluj ny). Píseň jsme si poslechli v klasické podobě a pro zajímavost i v modernějším pojetí:

https://www.youtube.com/watch?v=lwPVSWzCqgI

https://www.youtube.com/watch?v=6jMEvKtW2Yo

https://www.youtube.com/watch?v=G_rUupAmnTM

Také jsme shrnuli počátky česky psané literatury.

Zde máte uvedené prezentace, ať se k nim můžete vrátit, zároveň je máte uloženy i v jednotlivých kanálech Teams:

vy-32-inovace-43-cj-pocatky-cesky-psane-literatury-1.pptx (354.07 kB)

VY_32_INOVACE_20_27_Pocatky_hudebnich_dejin_v_Cechach.pptx (297.18 kB)


Díky za vaši spolupráci, trpělivost a chuť pracovat, i když jinou formou...

Nezapomeňte si o podzimních prázdninách také odpočinout a využít co nejlépe přidaných volných dnů. Moc si je užijte a budu se na vás minimálně na slyšenou a možná i na viděnou těšit po prázdninách.

Dávejte na sebe pozor!

Tak hezké prázdniny! BN

12.10. - 16.10. 2020

Mluvnice: Význam slov (slova jednoznačná a mnohoznačná, sousloví) - viz téma v učebnici 

V prostředí Teams jsme si prošli v učebnici stranu 47 - v nových o kousek dál - v textu jsme hledali sousloví a dále jsme plnili jednotlivá cvičení pod textem na téže straně rozlišovali, zda se jedná o sousloví, či nikoliv.

Literatura: V úterý jsem sedmákům rozdala pracovní list k tématu kroniky - Kosmova a Dalimilova a v pátek jsme se už v distanční výuce k tomuto listu vrátili a společně si řekli, na co jsme přišli a vše si zkontrolovali.

Dostali zároveň dobrovolný domácí úkol, který můžou během týdne posílat na můj mail a získat jedničku a ten zní:

Zkus se zamyslet nad následujícími otázkami a poslat mi Tvé postřehy na mail:

1) Jsme my, Češi, úspěšným národem? A proč - ano, případně proč ne?

2) Napiš 5 vlastností, které by měl mít ideální vládce a proč? Zdůvodni, proč právě takovéto vlastnosti by měl mít. 

Rozsah nezadávám, záleží na vás, jak moc se rozepíšete.

Těším se na vaše postřehy!

Hezký víkend, BN

5.10. - 9.10. 2020

Mluvnice: Opakování (slovní druhy, druhy zájmen, číslovek, pravopis, mluvnické kategorie)

Literatura: Konstantin a Metoděj, legendy (ukázky, pracovní list)

Sloh: Vypravování 

28.9. - 2.10. 2020

Mluvnice: Opakování učiva nižších ročníků

Ve čtvrtek 8.10. bychom zkusili napsat test - pravopis + mluvnické kategorie podstatných jmen + slovní druhy - ještě vše zopakujeme a domluvíme se na testu (ale už jsme vše průběžně opakovali)

Literatura: Ezop, bajky

Sloh: Vypravování - zápis pomocí pracovního listu

21.9. - 25.9. 2020

Mluvnice: Opakování učiva nižších ročníků

Literatura: Homér: Ilias a Odyssea

Sloh: Vypravování, online vyhledávání informací

14.9. - 18.9. 2020

Mluvnice: Pořád opakujeme (druhy podstatných jmen, zájmen a číslovek)

Literatura: Téma Bible (Příběh Kain a Ábel) - pracovní list

Sloh: Vypravování (jak se člení a co je pro něj typické) - pracovní list - DÚ na středu 23.9.: vymyslet příběh + zápletku a sestavit osnovu vypravování - viz pracovní list, který sedmáci dostali v hodině slohu

7.9. - 11.9. 2020

Opakování (tvarosloví - podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa)

Začátkem nového školního roku se pokoušíme opět nastartovat mozkové závity - některé dostávají zabrat více, některé méně. Zavzpomínali jsme na podstatná jména konkrétní, abstraktní, hromadná, látková, pomnožná. Určovali slovní druhy a druhy zájmen a číslovek a také mluvnické kategorie u sloves a podstatných jmen. Postupně budeme dál "naťukávat" vše, co je třeba ještě zopakovat.