Absolventky deváťáků: To jste měli vidět!

před 12 měsíci, 9.12.2016 Výborné výkony a příjemná atmosféra provázely absolventské práce deváťáků

Škoda, pokud jste to neviděli! Absolventské práce žáků letošní deváté třídy totiž vážně stály za to! Takže byly v jedenáctileté historii, kterou tyto práce ve škole mají, úplně nejlepší? Měřeno počtem prací, které získaly označení „TOP“ (jednička s hvězdičkou nebo třeba archivní výběr z hroznů, jak chcete), nikoliv, loni jsme takových měli víc. Měřeno počtem jedniček, to už ano, ještě nikdy jsme jich nerozdali tolik. A měřeno atmosférou? Přestože se jedná o náročnou zkoušku a napětí těsně před začátkem bývá opravdu veliké, byly to moc příjemné dva dny. Přesněji – byla to moc příjemná dvě odpoledne. Troufáme si říct, že se o to svorně a rovným dílem zasloužili žáci i učitelé.

„Když srovnám dobu, kdy jsme s absolventkami začínali, s aktuální situací, jsou to v podstatě dvě úplně jiné akce. To, na co si v počátcích absolventských prací troufli jen jedinci, teď už zvládá drtivá většina deváťáků. Pracují s vlastním výzkumem, formulují hypotézy, jsou zdravě suverénní při prezentacích. Smekám před týmem svých učitelů, který žáky k tomuto stylu práce dlouhodobě a systematicky vede,“ uvedl ředitel školy Marek Tvrdoň. I další věci se během let výrazně změnily k lepšímu. „Deváťáci mnohem víc než dřív chápou smysl absolventských prací a spolu s tím se výrazně zvýšila jejich odpovědnost. Už jen opravdu výjimečně řešíme dříve obvyklé potíže spojené třeba s dodržováním termínů, většina žáků dělá na své absolventce průběžně dva až tři měsíce, nikdo si už nedovolí nechat vše na poslední chvíli,“ shodli se vyučující.

Že Vám chybí názor samotných deváťáků? V nejbližších dnech dostanou, ostatně jako vždy, šanci vyjádřit se k absolventkám v anonymní anketě. A my Vás s výsledky ankety seznámíme po 16. prosinci, kdy deváťáci přeberou certifikát i se známkou za absolventskou práci. Jako bonus přidáme i krátké video ilustrující průběh prezentací.

Jen pro úplnost připomeňme, že absolventské práce jsou pro naše deváťáky už jedenáctým rokem zatěžkávací zkouškou, ve které musí prokázat, jak se orientují v množství poznatků, informačních zdrojů, jak zvládají rozlišit ty více důležité informace od méně významných až nepodstatných. A také jak o tom všem dokážou přesvědčit své spolužáky i vyučující. Jsme rádi, že během obou dnů se na prezentace přišlo podívat také hodně rodičů. Děkujeme za Váš zájem.